"Pato"logic, un Mutu nu este de ajuns: Fiorentina 0 - 1 Milan! VEZI REZUMAT!

Data publicarii: Duminica 03 Februarie 2008, 20:43
Data actualizarii: Duminica 03 Februarie 2008, 20:43
MUTU - CEL MAI BUN OM AL FIORENTINEI

CLICK AICI pentru VIDEO

Un Mutu nu e de ajuns, chiar daca a fost cel mai bun om cu Milan. Aceasta e lectia pe care Fiorentina a invatat-o in fata "diavolilor milanezi". Cu un Kaka inexistent pe teren, Mutu a furat tot spectacolul pentru el, insa norocul nu i-a suras.

A ratat, a lovit bara, a driblat si a pasat aproape decisiv, dar nu a reusit sa aduca golul, dupa care Fiorentina a alergat 95 de minute. Bomba Milanului nu a venit de la super-vedetele Pirlo, Kaka, Seedorf sau Gillardino, ci de la pustiul Pato, care a marcat unicul gol in minutul 76, cand Fiorentina era pe val. O centrare perfecta a lui Kaka, o preluare pe cap si un sut peste Frey, au fost ingredientele unei victorii care ii aduc Milanului 3 puncte. Nici Pato nu a avut noroc pana la final. Si-a sucit glezna, iar medicii l-au transportat pe targa pana in afara stadionului, unde a primit ingrijiri serioase. Moment in care Milan a trebuit sa joace din minutul 88 in 9 oameni de camp.

Fiorentina rateaza sansa de a se apropia la un singur punct de Juventus, iar cursa pentru locurile de Champions League din Italia este mai stransa ca niciodata.

Echipele de start:

Fiorentina - Frey, Ujfalusi, Kroldrup, Gamberini, Pasqual, Kuzmanovic, Jorgensen, Montolivo, Santana, Mutu, Pazzini.

Rezerve: Avramov, Potenza, M Da Costa, Gobbi, Semioli, Vieri.

AC Milan - Kalac, Oddo, Nesta, Kaladze, Maldini, Brocchi, Pirlo, Ambrosini, Kaka, Seedorf, Gilardino.

Rezerve: Dida, Boneram Favalli, Jankulovski, Emerson, Gourcuff, Pato.

Repriza I

Min 1: Ratare Fiorentina! Trupa lui Mutu incepe tare, iar Pazzini trage inca din primul minut pe poarta Milanului.
Min 6: Ratare fenomenala a Milanului. In urma unui contraatac scoala, Gilardino a lobat mingea peste Frey, fundasii Fiorentinei au respins gresit, iar milanezii au traznit bara cu un sut incredibil.
Min 11: Prima ocazie pentru "Briliant" - Mutu reia cu capul periculos spre poarta lui Kalac, insa portarul "diavolilor" retine fara probleme.
Min 14: Dubla ocazie senzationala pentru Mutu - a reluat de doua ori mingea cu capul. Prima data, mingea a lovit bara, ca la a doua lovitura Kalac sa retina cu un plonjon de 5 stele.
Min 23: Santanta trage puternic de la 20 de metri, mingea este deviata, insa trece pe langa poarta.
Min 25: Mutu este faultat de la spate de Oddo, iar fundasul lui Milan primeste cartonasul "galben"
Min 27: Milan forteaza in aceste minute - a avut doua cornere consecutive, insa Fiorentina a indepartat pericolul din careu.
Min 29: Adversarul Romaniei de la Euro, Seedorf, s-a accidentat destul de rau l-a glezna, dupa ce i-a fugit piciorul intr-o parte, iar medicii au intrat pe teren pentru a-i acorda asistenta.
Min 31: Gillardino rateaza o ocazie mare, dupa ce a tras pe langa poarta din interiorul careului.
Min 32: Mutu si Oddo se ciocnesc din nou pe teren in lupta pentru minge. Oddo mai are un cartonas galben, iar o eventuala intrare mai dura l-ar putea costa eliminarea.
Min 33: Santana trece pe langa deschiderea scorului, dupa ce n-a ajuns la o centrare in 6 metri.
Min 35: Sut periculos al lui Mutu de la 18 metri, insa mingea a fost deviata in corner de un jucator al Milanului.
Min 36: Gilardino lufteaza de necrezut de la 20 de metri si strica o ocazie buna de gol.
Min 39: Ce ocazie pentru Fiorentina! Pazzini reia din demi-voleu spre coltul lung, insa minge trece de putin peste poarta lui Kalac.
Min 44: Jorgensen trage periculos de la peste 25 de metri, insa mingea trece peste poarta.
Min 45+1: Kaka rateaza o ocazie de zile mari, dupa ce a intrat in viteza in careul Fiorentinei, pe langa fundasii viola. Sutul lui Kaka de la 8 metri s-a oprit in bratele lui Frey.

PAUZA!

Repriza a II-a

Min 46: Kalac ii sufla mingea din fruntea lui Pazzini, iar Fiorentina trece pe langa golul de 1-0.
Min 48: Nesta l-a faultat pe Mutu la marginea careului. Italianul a primit "galben" de la arbitru, iar Fiorentina are o lovitura libera periculoasa, pe dreptul lui Mutu.
Min 49: Mutu trage puternic din lovitura libera, dar Nesta, aflat in zid, respinge cu umarul in corner!
Min 51: Mutu trece din nou pe langa gol. Din 4 metri, fundasii lui Milan au reusit sa-i scoata mingea din frunte!
Min 54: Mutu trimite o minge la coltul lung, spre vinclu, in saKalac e acolo si reuseste sa respinga. Fiorentina e din ce in ce mai periculoasa.
Min 62: Meciul este echilibrat. Ambele echipe se inchid bine la mijlocul terenului.
Min 64: Kaka reia spectaculos din voleu din 6 metri, dar Frey respinge incredibil. Din fericire pentru Fiorentina, tusierul meciului a ridicat fanionul pentru un offsaid.
Min 66: Schimbare la Milan - iese Seedorf, intra Pato.
Min 70: Kaka isi arata clasa! A trecut superb de doi fundasi ai Fiorentinei, dar a tras razant pe langa poarta din 16 metri.
Min 71: Ratare fenomenala a lui Mutu. Din unghi lateral stanga, la 3 metri de poarta, Mutu nu a reusit sa gaseasca o "gaura" prin care sa marcheze, iar Kalac a respins in corner.
Min 72: Schimbare la Milan - intra Emerson, iese Brocchi.
Min 74: Emerson rateaza prima sa ocazie dupa ce a fost bagat in teren. De la 22 de metri, lateral dreapta, a tras peste poarta la coltul lung. Milan forteaza in aceste minute.
Min 76: Gol MILAN! Pato deschide scorul pentru "Diavoli"
Min 77: Schimbare la Fiorentina - intra Vieri, iese Montolivo.
Min 81: Schimbare Milan - iese Kaka, intra Favalli.
Min 81: Schimbare la Fiorentina - iese Jorgensen, intra Gobbi.
Min 84: Lovitura libera pentru Fiorentina de la 31 de metri, dar Pirlo trage slab, mult peste poarta lui Frey.
Min 86: Mutu obtine o lovitura libera de la 20 de metri. Poate fi ultima sansa a Fiorentinei de a mai egala.
Min 87: Mutu executa lovitura libera, insa prea jos, iar mingea este respinsa de zid. Milan se apara cu toate fortele.
MIn 88: Marcatorul singurului gol de pana acum, Pato, s-a accidentat grav la glezna stanga, dupa ce a calcat stramb si a fost lovit de un fundas "viola". Pato a fost scos de pe teren cu targa.
Min 90: Milan joaca finalul de meci cu un jucator in minus. Pato primeste in continuare ingrijiri pe marginea terenului.
Arbitrul de rezerva arata 5 minute de prelungire!
Min 90+2: Pato a fost transportat cu targa in afara stadionului. Fiorentina ataca in valuri, Milan se apara in 9 oameni de camp.
Min 90+5: Fiorentina rateaza cea mai mare ocazie a meciului. Gamberini trimite mingea cu capul in urma unui, corner, insa Kalac salveaza Milanul.

Final de meci! Fiorentina 0-1 AC Milan