FOTO ȘI VIDEO Minute ”promițătoare” pe San Siro pentru românul Andres Sfait în surpriza AC Milan - Salernitana 3-3!

Andres Sfait AC Milan Olivier Giroud Salernitana San Siro Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 15:37
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 15:54

Tânărul fotbalist din Cluj-Napoca a avut din nou o evoluție apreciată în Serie A.

Mijlocașul ofensiv român Andres Sfait (19 ani) a jucat ultimul sfert de oră, cu tot cu prelungirile, în egalul scos in extremis de Salernitana pe terenul lui AC Milan, 3-3 sâmbătă seara pe San Siro în ultima etapă din Serie A.

Milan, vicecampioana din acest sezon, a avut 2-0 și 3-1 (Rafael Leao 22, Olivier Giroud 27 și Davide Calabria 77, respectiv Simy 64), dar oaspeții, deja retrogradați în Serie B, au revenit senzațional pe final și au scos un rezultat de egalitate după golurile marcate de Junior Sambia (87) și același Simy (Simeon Tochukwu Nwankwo 89).

Publicația online Salernitana News a subliniat ”câteva idei promițătoare” în jocul lui Andres Sfait, aflat la al doilea meci în Serie A, în timp ce Sofascore l-a notat cu 6,7, în media echipei.

Andres Sfait pentru Sport.ro după debutul în Serie A

Clujeanul Sfait a debutat la începutul acestei luni în Serie A, în 1-2 cu Atalanta, după ce anterior evoluase în două meciuri din Coppa Italia.

”Nu pot să descriu în cuvinte, mi s-a îndeplinit un vis... Când am ieșit la încălzire, mi-am zis: ”Andres, asta e șansa ta”, abia așteptam să-mi spună antrenorii numele, să mă cheme să intru pe teren.

N-am atins mingea de foarte multe ori, dar am jucat mereu la siguranță, evoluam totuși cu Atalanta (n.r. - devenită între timp câștigătoarea Europa League și calificată direct în grupele Champions League).

Atmosfera nu este așa cum ar trebui să fie, din păcate, cu echipa deja retrogradată. Însă pe mine nu mă interesează, pentru mine ar fi top să joc meci de meci în Serie B la 19-20 de ani.

Până atunci mai avem meciurile din acest campionat, iar contractul meu cu clubul este până în 2027”, declara Andres pentru Sport.ro după debutul în Serie A.