FOTO ȘI VIDEO Românul Andres Sfait, lăudat de italieni pentru prestația din Juventus - Salernitana! ”Inima i-a bătut tare, a dat tot ce a avut mai bun”

Cătălin Parfene
Data publicarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 08:30
Data actualizarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 11:58

Conduși cu 1-0, torinezii s-au dezlănțuit în finalul partidei din Cupa Italiei.

Juventus Torino a reușit calificarea în sferturile Cupei Italiei, după un 6-1 joi seara cu Salernitana, la care a evoluat în a doua repriză și tânărul mijlocaș român Andres Sfait (19 ani împliniți în decembrie).

Chukwubuikem Ikwuemesi a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 1, dar Juve a revenit prin golurile lui Fabio Miretti (12) și Andrea Cambiasso (34).

După ce Daniele Rugani a înscris pentru 3-1 (54), gazdele s-au dezlănțuit în ultimul sfert de oră și au mai marcat de trei ori (Dylan Bronn 75 - autogol, Kenan Yildiz 88 și Timothy Weah 90+1).

Introdus de antrenorul Filippo Inzaghi în minutul 56, Andres Sfait a avut o prestație apreciată de presa italiană.

Românul a primit nota 6 de la Eurosport.it, cea mai mare de la Salernitana (”Curajos în interpretarea jocului în puținele minute pe care le-a avut la dispoziție”), tot 6 de la Calciomercato (”Un fragment din ceea ce poate să arate” - doar marcatorul Ikwuemesi a primit mai mult, 6,5), și din nou 6 de la SalernitanaNews, tot cea mai mare notă de la echipă (”Inima i-a bătut tare, a dat tot ce a avut mai bun într-o seară pe care nu o va uita niciodată”), doar Tuttomercatoweb taxându-l pe Sfait pentru ”eroarea care a stat la baza acțiunii din care s-a marcat golul de 5-1”.

Andres Sfait pentru Sport.ro, după debutul oficial: ”Acesta este doar începutul!”

Andres Sfait a debutat oficial la Salernitana în vara anului trecut, cu Paulo Sousa atunci pe bancă, tot într-un meci de Cupă, 1-0 cu Ternana.

”Când am ieșit la încălzire, abia așteptam să intru pe teren! Iar când m-a chemat antrenorul să vin pentru schimbare, am fost, evident, foarte bucuros și motivat.

Înainte de intrarea pe gazon, Mister (n.r. - Paulo Sousa) mi-a arătat fazele fixe și unde trebuie să stau, m-a încurajat să fac un meci bun și m-a stimulat.

Intrând pe teren, nu am avut emoții deloc, am vrut să țin mingea, acum sunt foarte mulțumit de meciul pe care l-am făcut, însă mereu se poate și mai bine.

Așa că o să mă antrenez din zi în zi tot mai mult pentru a ajunge unde mi-am propus, pentru că acesta este doar începutul!”, declara pentru Sport.ro, imediat după debut, tânărul fotbalist român.