Finala de cosmar pentru Reghecampf! Al Hilal a pierdut Cupa Printului dupa ce jucatorii lui Reghe au ratat din toate pozitiile

Laurentiu Reghecampf Al Hilal Arabia Saudita Stranieri
Data publicarii: Vineri 13 Februarie 2015, 18:36
Data actualizarii: Vineri 13 Februarie 2015, 21:15

Reghe a calificat Al Hilal in finala Cupei Printului, competitie pe care este obligat s-o castige.

Fazele meciului

FINAL DE MECI! Al Hilal pierde cu 1-2 finala Cupei Printului, in fata lui Al Ahli
Min 93: Festival de ratari in minutele de prelungire! Reghecampf e disperat pe banca, jucatorii sai rateaza de doua ori din pozitii ideale
Min 88: Inca o sansa mare de egalare, dupa o cursa pe stanga a lui Al Faraj! Mijlocasul a centrat in careu, dar atacantii lui Reghe s-au balbait. Arbitrul a fluierat in cele din urma un fault in atac
Min 86: Ratare uriasa! Al Hilal are sansa egalarii, dar sutul din lovitura libera al brazilianului Thiago Neves loveste plasa laterala
Min 76: GOOOL Al Hilal | Echipa lui Reghecampf reduce din diferenta prin grecul Samaras, care inscrie primul sau gol in Arabia
Min 68: GOOL Al Ahli | Soarta meciului pare a fi scrisa, dupa ce Al Ahli marcheaza in 10 oameni! Reghecampf se indreapta catre o infrangere in finala Cupei Printului, dupa ce Hawsawi a marcat cu un sut de la 16 metri
Min 59: GOOL Al Ahli | Sirianul Omar Al Somah inscrie dupa ce a "pacalit" iesirea la offside a fundasilor lui Reghecampf!
Min 45: Pauza la Riyadh - scorul este 0-0
Min 25: Al Hilal domina partida, insa fara mari ocazii. Echipa lui Reghe a ramas cu sansele din primele minute
Min 2: Al Hilal a avut doua mari sanse de gol in primele doua minute ale partidei, dar fundasii lui Al Ahli au reusit sa respinga in-extremis din situatii extrem de periculoase

Urmareste partida LIVE VIDEO AICI

Al Hilal: Al Sudairy - Digao, Tae-Hwi Kwak, Al Shahrani, Al Shamekh, Khariri, Thiago Neves, Al Abid, Al Faraj, Al Dawsari, Al Shamrani
Rezerve: Al Dawsari, Al Hafith, Otayf, Al Thunayyan, Samaras, Al Halhoub, Al Salem

Al Ahli: Al Maiouf, Hawsawi, Abdul Shafy, Al Sahbi, Hawsawi, Al Jassim, Rashid, Al Mogahwi, Osvaldo, Aseri, Al Bassas
Rezerve: Al Somah, Al MOussa, Amman, Jurdi, Al oufi, Al Mosailem, Al Sudani

Al Hilal va disputa in aceasta seara, incepand cu 19:30, finala Cupei Printului contra lui Al Ahli. Aflat intr-o situatie nu tocmai buna in clasamentul campionatului intern, Reghe a primit "ordin" din partea sefilor sa castige trofeul.

Fostul antrenor al Stelei a fost la un pas de demitere saptamana trecuta, cand seful clubului i-a propus sa activeze clauza de reziliere de 1 milion de euro. Reghe a promis ca va redresa situatia echipei si va aduce Cupa. Daca o va castiga, Reghe va mai primi ragaz pana in vara si va incasa si o prima de 50.000 de euro!

Meciul cu Al Ahli va fi a opta finala consecutiva in Cupa Printului pentru Al Hilal. Anul trecut, echipa din Riyadh a pierdut in fata lui Al Nasr, liderul campionatului saudit din acest moment.

Al Ahli se afla pe locul 2 in campionat, cu 4 puncte in fata lui Al Hilal. Al Nasr conduce campionatul din Arabia Saduita, cu 9 puncte in fata echipei lui Reghe.

Al Ittihad, echipa antrenata de Victor Piturca, a picat pe locul 5, fara nicio victorie de peste 100 de zile, de cand fostul selectioner a preluat echipa.

A vrut un arbitru strain

Inaintea finalei Cupei Printului, Laurentiu Reghecampf le-a cerut sefilor sa faca o cerere catre Federatia Araba de Fotbal. Al Hilal a dorit o brigada de arbitri din Europa, dar acest lucru nu a fost acceptat de oficialii Federatiei.

"Arbitri sauditi nu sunt cu nimic mai prejos decat cei din alte tari", i-au transmis oficialii sauditi lui Reghecampf.

Presa araba scrie ca Turki Al Khudair are sanse mari sa arbitreze finala. El a arbitrat-o pe Al Ahli de 5 ori in ultimele 10 partide ale adversarilor lui Reghe, ultima data in semifinala cu Al Nasr, castigata cu 2-1.