OFICIAL Laurențiu Reghecampf a transferat un român la Al Tai! ”Un nou început, o nouă provocare”

Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:07
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:24

Laurențiu Reghecampf a prins un contract uriaș în Arabia Saudită, unde a semnat recent cu Al Tai, formație antrenată în sezonul precedent de Mirel Rădoi.

• Zilele trecute, Reghecampf a adus în stafful tehnic un român.

Numirea oficială a lui Laurențiu Reghecampf la Al Tai a venit la aproape o săptămână de la despărțirea de Universitatea Craiova, la 25 septembrie mai exact. Antrenorul român continuă să își contureze stafful tehnic, iar recent l-a cooptat și pe Dan Zdrîncă, antrenor cu portarii care ultima dată a fost sub contract cu formația altui român, Damac, pregătită de Cosmin Contra.

Laurențiu Reghecampf l-a adus pe Dan Zdrîncă la Al Tai

Dan Zdrîncă, fost portar la Extensiv Craiova, Jiul Petroșani, Astra Ploiești, FC Brașov și Farul Constanța, a activat din poziția de antrenor cu portarii și în Oman printre altele, la Saham Sport. El și-a încheiat cariera de fotbalist în 2013, ultima oară îmbrăcând tricoul celor de la FC Podari.

Dan Zdrîncă s-a alăturat staffului condus de Cosmin Contra la Damac FC în luna iulie, dar acum a acceptat să meargă la Al Tai, unde îl va ajuta pe Laurențiu Reghecampf. În ultimele două sezoane, Dan Zdrîncă a fost sub contract cu Al Ain, din Emiratele Arabe Unite, însă a fost eliberat din funcție după ce echipa a fost preluată de olandezul Alfred Schreuder.

”Un nou început, o nouă provocare”, a scris Zdrîncă pe Facebook, după ce a semnat cu gruparea pregătită de Laurențiu Reghecampf.

Laurențiu Reghecampf, debut cu înfrângri pe banca echipei Al Tai

La primul meci cu tehnicianul român pe bancă, Al Tai a fost eliminată de Cupa Regelului, fiind învinsă de Al Faysaly, formație din liga secundă, scor 0-2. În prima partidă din competiția internă, Al Tai a jucat pe teren propriu, contra lui Al Nassr, echipă la care evoluează Cristiano Ronaldo și Sadio Mane, și a pierdut cu 1-2.

Anderson Talisca a deschis scorul în minutul 32, gazdele egalând prin Virgil Misidjan, în minutul 79. Scorul final a fost stabilit de Cristiano Ronaldo, care a transformat un penalty în minutul 87.

Marko Dugandzic și Andrei Cordea au fost titulari, cel din urmă fiind schimbat în minutul 78. În urma acestui rezultat, Al Tai rămâne pe locul 12, cu șapte puncte, în timp ce Al Nassr a urcat pe poziția a treia, cu 18 puncte după opt etape.

Marko Dugandzic și Andrei Cordea, în lotul echipei Al Tai

Laurențiu Reghecampf a găsit și un român la Al Tai. Clubul l-a achiziționat la sfârșitul ui august pe Andrei Cordea de la FCSB, în schimbul sumei de 1.3 milioane de euro. O altă figură cunoscută e Marko Dugandzic. Al Tai l-a achiziționat și pe atacantul croat al Rapidului în perioada de mercato recent încheiată.

”Dumnezeu a așezat lucrurile așa cum ne-am dorit! Eu și Corina suntem fericiți de noua experiență din Arabia Saudită. În ciuda zvonurilor, n-am întâmpinat nicio problemă cu viza. Este o țară turistică și atât Corina, cât și Liam pot veni oricând aici! Nimic nu ne umbrește bucuria trăită!”, a spus Laurențiu Reghecampf în momentul în care a semnat cu Al-Tai.