Ianis Hagi, titular în primul meci pentru Deportivo Alaves! Ce notă a primit fotbalistul

Ianis Hagi Deportivo Alaves la liga Stranieri
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 00:05
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 00:04

Deportivo Alaves a primit vizita lui Athletic Bilbao vineri seară. Oaspeții au câștigat cu 2-0.

Cele două cluburi s-au înfruntat în a șasea etapă din primul eșalon al Spaniei, pe sadionul „Mendizorrotza” din Vitoria Gasteiz. Conform FlashScore, aproape 20.000 de spectaori au fost prezenți pe stadion.

Ianis Hagi a bifat a treia apariție în echipamentul noului său club. Fotbalistul a fost titular în eșecul cu Bilbao, iar site-ul de specialitate SofaScore i-a notat evoluția din timpul partidei cu 6.9.

Doar 67 de minute a fost utilizat fiul „Regelui”. Ianis a fost schimbat în repriza secundă de Samu. În momentul în care a fost scos de pe suprafața terenului, Deportivo Alaves era condusă cu 0-1 (Williams 18').

Până la finalul meciului, fără Hagi pe gazon, Alaves a mai încasat o lovitură. Sancet a marcat în minutul 76 și a închis tabela de marcaj la 2-0 în favoarea celor de la Athletic Bilbao.

• Tackling-uri: 1

În urma înfrângerii, Deportivo Alaves a rămas pe locul 14 cu șase puncte. După șase etape, clubul la care evoluează și Ianis Hagi a înregistrat doar două victorii și patru rezultate negative.

De cealaltă parte, Athletic Bilbao a urcat pe locul trei cu 13 puncte, fiind la egalitate cu Barcelona și Girona, dar și cu un meci în plus. Echipa are patru câștiguri, o remiză și un eșec.

"Trebuie să fim o echipă în care toată lumea contribuie. Jucătorii sosiți recent au nevoie să se adapteze, au nevoie de timp, dar sunt pregătiți să joace contra lui Athletic Bilbao. Săptămâna aceasta a fost foarte bună pentru ei deoarece am reușit să lucrăm la niște aspecte la care nu reușisem până acum", spunea Luis Garcia Plaza, antrenorul lui Alaves, înainte de meci.