VIDEO Gata pentru EURO... Câte secunde a jucat George Pușcaș în barajul pentru evitarea retrogradării în Serie C

George Puscas bari Echipa Nationala EURO 2024 Ternana Stranieri
Data publicarii: Vineri 24 Mai 2024, 11:26
Data actualizarii: Vineri 24 Mai 2024, 11:34

Bari și Ternana s-au întâlnit în dubla manșă decisivă pentru menținerea în liga secundă din Italia.

* EURO 2024 este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO

Titular în mod normal la naționala României, George Pușcaș a fost la un pas să ajungă cu Bari în Serie C chiar înainte de turneul final EURO 2024.

Bari a trecut de barajul pentru evitarea retrogradării, 1-1 acasă în tur și un nesperat 3-0 în deplasare în returul de joi seara cu Ternana, și și-a asigurat astfel menținerea în Serie B.

Valerio Di Cesare (45+2), Giacomo Ricci (51) și Giuseppe Sibilli (64) au marcat golurile învingătorilor.

Pușcaș însă, ajuns rezervă la codașa din liga secundă italiană, a intrat abia în minutul 87 și a bifat aproximativ 500 de secunde, cu tot cu prelungirile, la ultimul său meci la echipa de club înainte de prezentarea la naționala României.

George Pușcaș a primit cea mai mică notă de la Sofascore

Dat fiind timpul infim petrecut pe gazon, publicațiile din Italia nu l-au notat pe Pușcaș.

Portarul Sofascore a monitorizat însă puținele minute ale românului și i-a acordat nota 6,6, mult sub media de 7,02 a echipei și, de fapt, cea mai mică notă din formația lui Bari!

Un șut pe lângă poartă, o singură pasă reușită și două mingi pierdute din cele trei pase încercate, și patru atingeri reprezintă ”bilanțul” lui George Pușcaș în ultimul meci oficial dinaintea prezentării la naționala României pentru meciurile amicale cu Bulgaria și Liechtenstein din luna iunie.