Florin Andone a impresionat un fost atacant român, după reușita din derby: „Gol de atacant!”

Florin Andone Andrei Cristea Las Palmas Stranieri
Data publicarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 11:53
Data actualizarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 11:51

Las Palma, echipa lui Florin Andone, a câștigat cu 3-1 derby-ul cu Tenerife.

Fostul jucător de la Dinamo, Andrei Cristea, a rămas impresionat de golul înscris de Florin Andone (DETALII AICI), evidențiind faptul că reușita îl va ajuta pentru moral, având în vedere accidentările prin care a trecut și care l-au lăsat pe margine o lungă perioadă de timp.

„Gol de atacant. Contează pentru moral. În momentul în care stai 6 luni și dai un gol, te ajută foarte mult la moral, să te pregătești bine, să îți reintri în formă. Uitați-vă ce bine îi ia fața fundașului, asta spune multe. Are forță.

După accidentări, forța este mereu una foarte bună, dar problema este din punct de vedere aerob. Îți pierzi foarte mult capacitatea de efort”, a spus Andrei Cristea, potrivit Digi Sport.

Florin Andone, gol în derby, iar Las Palmas e pe loc direct promovabil în La Liga!

Florin Andone (29 de ani), atacantul lui Las Palmas, a marcat un gol în derby-ul cu Tenerife, câștigat de echipa sa, scor 3-1, în runda cu numărul 17 din liga a doua spaniolă.

Intrat pe teren în minutul 61, când scorul era deja 2-0 pentru Las Palmas grație dublei lui Pejino, Florin Andone a înscris pentru 3-0 în minutul 89. Atacantul român a primit o pasă de la Enzo Loiodice, a depășit în viteză un adversar și a finalizat cu un șut din careu. Andone a sărbătorit prin scoaterea tricoului, astfel că a văzut și cartonașul galben.

Tenerife a înscris golul de onoare prin ghanezul Mohammed Dauda, în minutul 90+3. Pentru Andone a fost al doilea gol marcat în acest sezon la Las Palmas, în șase meciuri. Precedenta reușită a fost consemnată în partida cu Ponferradina (1-0), din runda a 11-a.

Grație victoriei din derby-ul cu Tenerife, Las Palmas se află pe locul secund, director promovabil în La Liga, cu 31 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Alaves. Pe pozițiile de play-off (3-6) sunt Burgos (30p), Levante (27p), Eibar (27p) și Granada (25p).