Ianis Hagi, integralist la ultimul meci pentru Alaves! Prestație modestă și sezon încheiat fără gol în LaLiga

Ianis Hagi alaves Las Palmas Stranieri
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 19:15
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 19:18

Ianis Hagi a fost titular la Alaves în partida cu Las Palmas, care s-a jucat în ultima etapă a sezonului din LaLiga.

Ianis Hagi, integralist în Las Palmas - Alaves 1-1

UPDATE, 19:15: Las Palmas - Alaves s-a încheiat la egalitate, 1-1, cu Ianis Hagi integralist în tabăra oaspeților. Decarul bascilor a avut o prestație destul de ștearsă, nu a reușit să expedieze niciun șut pe poarta adversă și a încasat un cartonaș galben în prima repriză.

Alaves, care a ratat un penalty în prima repriză prin Giuliano Simeone, a deschis scorul în minutul 50, grație reușitei lui Carlos Vicente. Las Palmas a egalat în minutul 71 prin Marc Cardona.

Pentru Ianis Hagi, care este doar împrumutat de la Rangers, a fost ultimul meci la Alaves. Decarul român încheie sezonul fără gol în LaLiga după 22 de partide jucate.

Alaves a încheiat sezonul din LaLiga la mijlocul clasamentului, pe locul 10, cu 46 de puncte în 38 de etape.

• Antrenor: Luis Garcia Plaza

Alaves, scăpată de grijile retrogradării, ocupă locul 12 din LaLiga, cu 45 de puncte. În funcție de rezultatele din ultima etapă, formația lui Ianis Hagi ar putea urca până pe poziția a noua.

De partea cealaltă, Las Palmas ocupă locul 15, cu 39 de puncte și, la fel ca Alaves, este salvată de la retrogradare.

Partida de pe Estadio de Gran Canaria este doar a doua din 2024 în care Ianis Hagi este titular la Alaves. Decarul bascilor a mai început din primul minut duelul cu Real Madrid, de pe Santiago Bernabeu, pierdut clar de formația sa, scor 0-5.

Meciul cu Las Palmas va fi și ultimul pentru Ianis Hagi la Alaves. Mijlocașul român își încheie împrumutul în LaLiga, iar în vară ar urma să revină la Rangers, unde mai are contract până în 2026.