FOTO ȘI VIDEO Florin Andone, gol în derby, iar Las Palmas e pe loc direct promovabil în La Liga!

Florin Andone Spania Tenerife UD Las Palmas Stranieri
Data publicarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 08:43
Data actualizarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 08:42

Florin Andone (29 de ani), atacantul lui Las Palmas, a marcat un gol în derby-ul cu Tenerife, câștigat de echipa sa, scor 3-1, în runda cu numărul 17 din liga a doua spaniolă.

Intrat pe teren în minutul 61, când scorul era deja 2-0 pentru Las Palmas grație dublei lui Pejino, Florin Andone a înscris pentru 3-0 în minutul 89. Atacantul român a primit o pasă de la Enzo Loiodice, a depășit în viteză un adversar și a finalizat cu un șut din careu. Andone a sărbătorit prin scoaterea tricoului, astfel că a văzut și cartonașul galben.

Florin Andone, gol în derby, iar Las Palmas e pe loc direct promovabil

Tenerife a înscris golul de onoare prin ghanezul Mohammed Dauda, în minutul 90+3.

Pentru Andone a fost al doilea gol marcat în acest sezon la Las Palmas, în șase meciuri. Precedenta reușită a fost consemnată în partida cu Ponferradina (1-0), din runda a 11-a.

Grație victoriei din derby-ul cu Tenerife, Las Palmas se află pe locul secund, director promovabil în La Liga, cu 31 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Alaves. Pe pozițiile de play-off (3-6) sunt Burgos (30p), Levante (27p), Eibar (27p) și Granada (25p).

Florin Andone s-a transferat definitiv la Las Palmas în septembrie, după ce s-a despărțit de Brighton, iar contractul său cu formația din Spania expiră la finalul stagiunii.

• 15 octombrie 2019 este data ultimului meci în care Florin Andone a jucat la naționala României: 1-1 contra Norvegiei.