Ianis Hagi alaves Athletic Bilbao Stranieri
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:48
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 10:50

Ianis Hagi a jucat 67 de minute în derby-ul Alaves - Athletic Bilbao 0-2, disputat vineri seară, în runda a șasea din La Liga.

Decarul lui Alaves a fost în premieră titular la noua sa echipă și a fost înlocuit în minutul 67 de Samu Omorodion. Jurnaliștii spanioli au remarcat după meci izolarea lui Ianis Hagi și faptul că mijlocașul român nu a reușit să iasă în evidență.

Faza la care Ianis Hagi le-a luat ochii spaniolilor de la Marca

Totuși, la fel ca în precedentele jocuri, Ianis Hagi a avut câteva momente de sclipire. Unul dintre ele s-a petrecut în minutul 10 al meciului cu Athletic Bilbao, când decarul lui Alaves a trimis o centrare perfectă în diagonală, peste întreaga defensivă a oaspeților, spre marginea careului mic. Vârful Kike Garcia a preluat excelent mingea pe piept, însă șutul său a fost blocat de fundașul Oscar de Marcos.

"Ce pasă trimite Hagi în careu! Kike Garcia preia cu pieptul, dar șutul său este interceptat de un fundaș", au scris jurnaliștii spanioli de la Marca.

Alaves rămâne cu două victorii în primele șase etape din La Liga și ocupă locul 14. În runda următoare, formația lui Ianis Hagi va juca pe terenul celor de la Celta Vigo, joi, de la ora 20:00.

Ianis Hagi, izolat și trecut neobservat

La fel ca în precedentul joc, 0-2 contra lui Rayo Vallecano, când Ianis Hagi a jucat aproximativ jumătate de oră, presa din Spania a remarcat lipsa de libertate și izolarea mijlocașului român în jumătatea adversă de teren.

"Luis Garcia i-a oferit prima oportunitate ca titular, însă nu a reușit să profite cu adevărat de ea. Planul tactic al lui Athletic Bilbao l-a izolat pe Ianis Hagi în multe momente ale meciului, astfel că a trecut neobservat", au scris cei de la Noticias de Alava despre decarul lui Alaves.

După meci, antrenorul Luis Garcia Plaza a recunoscut superioritatea lui Athletic Bilbao: "Athletic este o echipă mai bună decât noi. Au fost mai buni și au meritat să câștige. Noi nu am reușit să ne ridicăm la un nivel bun. Ne-a lipsit posesia mingii și mai mult calm în momentul în care reușeam să recuperăm", a spus tehnicianul lui Alaves, citat de Marca.