Bascii sunt convinși în privința lui Ianis Hagi înaintea ultimului meci din Spania: "Cu siguranță!"

Ianis Hagi alaves Stranieri
Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 11:55
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 12:00

Ianis Hagi (25 de ani) a avut parte de doar câteva minute în meciul Alaves - Getafe, disputat sâmbătă și câștigat de echipa sa, scor 1-0, după un gol marcat de Carlos Vicente, în minutul 12.

După ce a fost titular pe Santiago Bernabeu împotriva lui Real Madrid (0-5) și a fost considerat cel mai bun jucător din tabăra lui Alaves, Ianis Hagi a început pe bancă duelul cu Getafe. Antrenorul Luis Garcia Plaza l-a trimis în teren abia în minutul 87, când decarul român i-a luat locul lui Jon Guridi.

Ce scriu bascii despre Ianis Hagi înaintea ultimului său meci de la Alaves

Presa din Țara Bascilor se așteaptă ca Ianis Hagi să fie folosit mai mult în ultima etapă din LaLiga, contra lui Las Palmas, și nu exclude varianta ca decarul român să fie din nou titular, mai ales că Alaves are câteva probleme de lot.

"Nu a avut mult timp la dispoziție contra lui Getafe, având în vedere că a intrat pe teren aproape de prelungiri, dar a lăsat o impresie plăcută. Cu siguranță va avea o nouă oportunitate în Gran Canaria", a scris Noticias de Alava.

La meciul cu Las Palmas, Alaves nu se va putea baza pe mijlocașii Carlos Benavidez și Antonio Blanco, care vor fi suspendați pentru cumul de cartonașe galbene. În locul unuia dintre ai ar putea apărea Ianis Hagi, după cum a transmis și antrenorul Luis Garcia Plaza la conferința de presă de după jocul cu Getafe.

Meciul Las Palmas - Alaves va avea loc pe Estadio de Gran Canaria, sâmbătă, 25 mai, de la ora 22:00, în ultima etapă din LaLiga. Formația lui Ianis Hagi ocupă locul 10, cu 45 de puncte.

Partida de pe terenul lui Las Palmas va fi ultima pentru Ianis Hagi în tricoul lui Alaves. Mijlocașul român ar trebui să revină la Rangers, club de la care a fost împrumutat în vara anului trecut.