Etapa și dubla! Alex Dobre strălucește din nou la Dijon și ajunge la 9 goluri marcate în acest sezon

alex dobre Dijon Franta Ligue 2 niort Stranieri
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 22:20
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 22:21

Alex Dobre a reușit să marcheze două goluri pentru Dijon în meciul cu Niort, câștigat de echipa sa în deplasare, scor 3-1, în runda cu numărul 36 din Ligue 2.

Titular în echipa lui Patrice Garande, Alex Dobre a deschis scorul în minutul 44, cu o lovitură de cap, după o centrare expediată de Romain Philippoteaux. Niort a reușit să egaleze în prelungirile primului act prin Joseph Mendes, din penalty.

Alex Dobre, o nouă dublă pentru Dijon

Dobre a marcat din nou, la cinci minute după pauză, cu un șut bine plasat, în urma unei pase primite de la Ahmad Ngouyamsa. Scorul final, 3-1 pentru Dijon, a fost stabilit de Mickael Le Bihan, în minutul 77.

Pentru Alex Dobre a fost a doua dublă consecutivă reușită în eșalonul secund din Franța. Extrema stângă a lui Dijon a înscris de două ori și contra lui Guingamp, într-un thriller încheiat la egalitate, scor 3-3.

Dobre (23 de ani), neconvocat la echipa națională până în prezent, a ajuns la nouă goluri marcate și patru pase decisive în cele 29 de partide disputate la Dijon în actuala stagiune. Pentru fostul internațional U21 este cel mai bun sezon din carieră la nivel de seniori.

În sezonul trecut, primul la Dijon, după ce a fost cumpărat de la Bournemouth pentru un milion de euro, Dobre a jucat în 22 de meciuri din Ligue 1, însă în doar patru dintre ele a fost titular.

Grație victoriei cu Niort, Dijon a urcat pe locul 10 în Ligue 2, cu 46 de puncte. Cu două runde înainte de finalul sezonului, formația lui Dobre nu mai are șanse la barajul pentru promovare, însă nici emoții în privința retrogradării.