VIDEO Dunărea Brăila - Rapid București 29-35! Victorie categorică a oaspetelor în direct la PRO ARENA și pe VOYO

Rapid Bucuresti Dijon dunarea braila IHF Cup Liga Florilor Handbal
Data publicarii: Luni 15 Mai 2023, 18:30
Data actualizarii: Luni 15 Mai 2023, 20:01

CS Rapid Bucureşti a învins-o pe HC Dunărea Brăila cu scorul de 35-29 (17-18), luni, în deplasare, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, penultima a sezonului.

Dunărea Brăila - Rapid București 29-35

Rapid a făcut o repriză secundă excelentă, câştigând fără emoţii, după ce la pauză avea un pasiv de un gol.

Sorina Grozav a marcat 8 goluri pentru învingătoare, Orlane Kanor a reuşit 7, iar Irene Espinola Perez şi Alicia Fernandez Fraga au adăugat câte 4.

Mireya Gonzalez Alvarez a înscris 7 goluri pentru Dunărea, Kristina Liscevic a contribuit cu 5, iar Jelena Lavko, Francielle Gomes da Rocha şi Larissa Fais Munhoz Araujo, câte 4.

FINAL

Min. 60: Rapistele și-au respectat blazonul și s-au distanțat constant pe tabelă, câștigând la o diferență de șase goluri.

Min. 37: Rapid revine mai hotărâtă de la cabine și preia conducerea în startul reprizei secunde.

Min. 31: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 30: Rapidistele au făcut o cursă excelentă de urmărire, însă brăilencele intră în avantaj la cabine, 18-17.

Min. 5: Brăila are un gol avans după primele cinci minute!

Min. 1: A început partida!

Clasament

1. CSM Bucureşti 70 puncte (24 jocuri)
  2. CS Rapid Bucureşti 64 (25)
  3. CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 58 (25)
  4. HC Dunărea Brăila 49 (25)
  5. SCM Gloria Buzău 49 (24)
  6. SCM Râmnicu Vâlcea 45 (25)
  7. CS Măgura Cisnădie 32 (25) [...]

ȘTIREA INIȚIALĂ

Dunărea Brăila - Rapid București, derby din Liga Florilor din cadrul etapei cu numărul 25, este transmis în direct de la ora 17:30 pe PRO ARENA și VOYO.

Rapid este pe locul 2, cu 61 de puncte, în timp ce Dunărea Brăila ocupă poziția a patra, cu 49 de puncte.

Lider și virtual campioană este CSM București, cu 70 de puncte.

Azi se împlinesc 30 de ani de la triumful Rapidului în IHF Cup

Chiar astăzi, 15 mai, se împlinesc 30 de ani de când giuleștencele au câștigat Cupa IHF (astăzi, EHF European League, a doua competiție după Champions League), după o finală în dublă manșă cu Dijon din Franța.

A fost, atunci, 28-16 în tur și 22-24 în retur.

Foto și info: Handbal Rapid București