"E gata!" Anunț făcut despre Radu Drăgușin după repriza jucată contra lui Aston Villa

radu dragusin Aston Villa Fulham Micky van de Ven Tottenham Stranieri
Data publicarii: Marti 12 Martie 2024, 16:10
Data actualizarii: Marti 12 Martie 2024, 16:08
Radu Drăgușin (22 de ani) a profitat de accidentarea lui Micky van de Ven (22 de ani) și a jucat o repriză la Tottenham în victoria clară contra lui Aston Villa, scor 4-0.
Duminică, în runda cu numărul 28 din Premier League, Drăgușin a a jucat aproximativ 50 de minute pentru Tottenham în victoria de pe terenul lui Aston Villa, scor 4-0. Fundașul român a fost introdus în minutul 49 în locul lui Micky van de Ven, care a suferit o accidentare.

"Drăgușin a demonstrat tuturor că Spurs are un jucător care se poate integra oricând este nevoie"

Pentru moment nu este clar cât de gravă este accidentarea lui Micky van de Ven sau cât va lipsi olandezul de pe teren, însă Radu Drăgușin pare favorit pentru titularizare la meciul cu Fulham, care se joacă sâmbătă, de la ora 19:30, în runda #29 din Premier League.

Football London îl consideră pe Radu Drăgușin un jucător capabil să intre fără probleme în echipa lui Tottenham atunci când este nevoie și se așteaptă ca antrenorul Ange Postecoglou să îi acorde timp lui Van de Ven pentru recuperare, motiv pentru care românul ar putea fi titularizat sâmbătă.

"Drăgușin a părut foarte confortabil cu Romero alături și a demonstrat tuturor că Spurs are un jucător care se poate integra oricând este nevoie. A fost foarte liniștit cu mingea la picior, 34 de pase dintre cele 39 fiind reușite. A blocat două mingi, a recuperat de două ori, a respins o dată și a avut o intercepție în victoria cu 4-0. A fost o zi mare pentru club având în vedere victoria importantă în lupta pentru top 4, dar și o zi uriașă pentru Drăgușin.

Drăgușin va căuta acum să contribuie constant până la EURO 2024, când va reprezenta România, însă totul poate depinde de data la care Van de Ven va putea reveni pe teren. Urmează meciul cu Fulham de sâmbătă, iar ulterior două săptămâni de pauză pentru meciurile echipelor naționale.

Dacă va exista orice urmă de îndoială în legătură cu starea de sănătate a lui Van de Ven pentru meciul cu Fulham, cea mai bună variantă pentru Tottenham ar fi să îi ofere suficient timp olandezului pentru a se recupera complet, iar la meciul cu Luton, primul după pauză, să fie apt. Dacă până acum era o problemă majoră când unul dintre Romero sau Van de Ven lipsea, acum există o rezervă capabilă pe care Tottenham se poate baza", a scris Football London, care a titrat "Radu Drăgușin e gata să răspundă problemei lui Ange Postecoglou în timp ce Tottenham îl așteaptă pe Micky van de Ven".

Tottenham se află pe locul 5 în Premier League, cu 53 de puncte, la două lungimi în spatele poziției a patra, ocupată de Aston Villa, care are un meci în plus.

Ce a spus Radu Drăgușin după victoria cu Aston Villa

La finalul meciului, Drăgușin (22 de ani) a spus că s-a simțit foarte bine pe gazon și că speră ca evoluția sa în meciul cu Aston Villa să-i aducă mai multe minute pe viitor.

„Sunt foarte fericit că am câștigat astăzi. A fost un meci foarte important și ne bucurăm că am obținut puncte importante pentru cursa noastră pentru competițiile europene.

Au jucat bine (n.r. - adversarii), însă au luat cartonaș roșu și nu au mai putut să pună presiune pe noi, ceea ce ne-a permis să controlăm jocul pe tot parcursul meciului.

Da, îmi lipsea acest sentiment (n.r. - emoția de a fi pe teren). Sunt foarte fericit și privesc înainte. M-am simțit foarte bine pe gazon, am avut un ritm foarte bun și cum am spus, sper să primesc cât mai multe șanse de a juca.

Ne vom concentra pe fotbalul nostru, să jucăm cât mai bine, pentru că avem un fotbal frumos și sperăm că vom reuși să scoate rezultate bune.

Mă simt foarte bine în Anglia. Oamenii de la club m-au primit foarte bine și deja mă simt ca acasă aici”, a spus Radu Drăgușin, după victoria cu Aston Villa.