radu dragusin Aston Villa Tottenham Stranieri
Data publicarii: Luni 11 Martie 2024, 14:00
Data actualizarii: Luni 11 Martie 2024, 14:00

Evoluția lui Radu Drăgușin din meciul Aston Villa - Tottenham 0-4 a fost analizată în detaliu de presa din Anglia, acesta fiind primul joc cu mai multe minute pentru fundașul transferat de Spurs în ianuarie.

Duminică, în runda cu numărul 28 din Premier League, Drăgușin a a jucat aproximativ 50 de minute pentru Tottenham în victoria de pe terenul lui Aston Villa, scor 4-0. Fundașul român a fost introdus în minutul 49 în locul lui Micky van de Ven, care a suferit o accidentare.

Analiză pas cu pas a lui Drăgușin în presa din Anglia după Aston Villa - Tottenham 0-4

Football London i-a dedicat un material amplu lui Drăgușin după primul meci. Jurnaliștii englezi au scris pe larg despre prestația bună a fundașului român, dar și despre momentul dureros din minutul 75, când a fost lovit puternic cu mingea într-o zonă sensibilă.

"Van de Ven a avut o prestație superbă până în al patrulea minut al reprizei secund, când s-a așezat pe gazon și a făcut semn către bancă. La pauză, Drăgușin a efectuat un antrenament specific unu la unu, ceea ce sugerează că staff-ul tehnic a monitorizat situația lui Van de Ven înainte de accidentarea din repriza secundă.

Cu Van de Ven accidentat, Postecoglou își va putea îndrepta atenția către Drăgușin. Fundașul de 22 de ani a fost de neclintit în fața celor de la Villa. Jocul său de picior a fost excelent, precum și pasele sale. A arătat că are abilitate tehnică și a putut gestiona pasele rapide către mijlocul terenului sau către flancuri - pase care sunt solicitate fundașilor cetrali de Postecoglou.

Drăgușin a încasat și un cartonaș galben pentru un fault tactic în jumătatea adversă, iar viteza sa a fost suficientă pentru a respinge toate mingile aruncate în spatele liniei de fund.

A încasat și o lovitură pentru echipă la centrarea lui Cash. Mingea l-a lovit pe Drăgușin într-un loc în care niciun bărbat și nu-ar dori. Reluările cu această fază au apărut pe ecranele de pe Villa Park, moment în care s-a auzit un vuiet colectiv.

După 16 minute, treaba lui Drăgușin a devenit ceva mai simplă după momentul de nebunie al lui McGinn (n.r - eliminat direct pentru un fault dur). Totuși, tânărul român a rămas alert și a avut o colaborare bună cu Destiny Udogie în flancul stâng.

Drăgușin este implicat pe deplin în această echipă, indiferent de minutele pe care le primește. O nouă dovadă a fost modul în care a participat la bucuriile de după goluri, când a sprintat pentru a fi implicat. Uriașul din apărare s-a adaptat bine la Spurs, se simte binevenit și e capabil să își arate contribuția. Acum s-a bucurat de primul meci în care a apărut mai mult în Premier League, însă vor urma mai multe din partea lui", a scris Football London.

Până la pauza pentru meciurile echipelor naționale, Tottenham va mai juca un meci în Premier League pe terenul lui Fulham, sâmbătă, de la ora 19:30. Radu Drăgușin ar putea fi titular dacă Micky van de Ven nu va fi refăcut până la ora jocului.

Tottenham se află pe locul 5 în Premier League, cu 53 de puncte, la două lungimi în spatele poziției a patra, ocupată de Aston Villa, care are un meci în plus.