După ce a ajuns pe ultimul loc în campionat, Șumudică a ”rezolvat” și Cupa!

Marius Sumudica bandirmaspor Cupa Turciei Galatasaray Yeni Malatyaspor Stranieri
Data publicarii: Joi 30 Decembrie 2021, 13:59
Data actualizarii: Joi 30 Decembrie 2021, 14:04

Yeni Malatyaspor a fost eliminată din competiție de o divizionară secundă, exact cum a pățit și Galatasaray zilele trecute.

După ce Galatasaray, echipa românilor Cicâldău și Moruțan, a fost eliminată din Cupa Turciei de divizionara secundă Denizlispor, astăzi a venit rândul formației antrenate de Marius Șumudică să pățească la fel.

În turul al cincilea al competiției, Yeni Malatyaspor a pierdut cu 2-3 meciul disputat acasă cu Bandirmaspor. Oaspeții au deschis scorul devreme (Can Davas, 9), au făcut 2-0 (Keny, 37), iar elevii lui Șumi, deși au redus din diferență (Eskihellac, 41), au fost neputincioși în fața formației clasate pe locul 4 în liga a doua.

Planurile lui Șumudică pentru 2022 pentru a scăpa de retrogradare

S-a terminat 3-2 (același Can Davas, 55, apoi Buyuk pentru gazde în ultimul minut) și, cum în campionat echipa lui Șumudică a încheiat anul pe ultimul loc, se anunță un 2022 extrem de solicitant pentru antrenorul român.

”Vreau să schimb sistemul tactic, vreau să folosesc patru jucători pe linia de fund. Dintre cei trei jucători noi care vor veni, unul este un fundaș dreapta foarte bun.

Aveam nevoie de un jucător pe acea poziție. De acum înainte vom evolua în 4-2-3-1 sau 4-4-2”, a scris Șumudică pe Twitter în urmă cu câteva zile.