Drăgușin a jucat bine, dar englezii au un semn de întrebare: "O mare îngrijorare!"

radu dragusin Ange Postecoglou Aston Villa Micky van de Ven Tottenham Stranieri
Data publicarii: Luni 11 Martie 2024, 08:16
Data actualizarii: Luni 11 Martie 2024, 08:15

Radu Drăgușin (22 de ani) a avut parte de prima apariție semnificativă în tricoul lui Tottenham după ce a fost cumpărat de la Genoa, în ianuarie.

Duminică, în runda cu numărul 28 din Premier League, Drăgușin a a jucat aproximativ 50 de minute pentru Tottenham în victoria de pe terenul lui Aston Villa, scor 4-0. Fundașul român a fost introdus în minutul 49 în locul lui Micky van de Ven, care a suferit o accidentare.

Presa din Anglia: "Radu Drăgușin s-a descurcat bine, dar accidentarea lui Van de Ven e o mare îngrijorare"

Drăgușin a avut o prestație solidă, apreciată inclusiv de antrenorul Ange Postecoglou și presa din Anglia, însă jurnaliștii de la The Standard vorbesc despre îngrijorarea din tabăra lui Spurs referitoare la pierderea lui Micky van de Ven. Olandezul, considerat cel mai bun jucător al lui Tottenham până la părăsirea terenului, nu a primit încă un verdict din partea medicilor, însă Postecoglou a transmis că nu pare să fie vorba de o problemă gravă.

"Accidentarea lui Van de Ven este o mare îngrijorare pentru Spurs, chiar dacă înlocuitorul său, Radu Drăgușin, s-a descurcat bine la prima sa apariție mai importantă după transferul de la Genoa, din ianuarie.

Până să iasă de pe teren, olandezul a fost de departe cel mai bun jucător al lui Spurs, reușind o intervenție crucială în fața lui Ollie Watkins, dar și alte două după pauză.

Van de Ven s-a accidentat la un sprint în care a încercat să îl blocheze pe Leon Bailey, iar Spurs speră că nu este vorba de o recidivă în cazul fotbalistului care a lipsit peste două luni după o altă accidentare în noiembrie.

Vestea bună pentru Tottenham este că mai e un singur meci până la pauza internațională, însă Van de Ven este unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei, iar o accidentare gravă ar fi o lovitură majoră în lupta pentru un loc în primele patru din Premier League", a scris The Standard.

Până la pauza pentru meciurile echipelor naționale, Tottenham va mai juca un meci în Premier League pe terenul lui Fulham, sâmbătă, de la ora 19:30.

Tottenham se află pe locul 5 în Premier League, cu 53 de puncte, la două lungimi în spatele poziției a patra, ocupată de Aston Villa, care are un meci în plus.

Ce a spus Radu Drăgușin după victoria cu Aston Villa

La finalul meciului, Drăgușin (22 de ani) a spus că s-a simțit foarte bine pe gazon și că speră ca evoluția sa în meciul cu Aston Villa să-i aducă mai multe minute pe viitor.

„Sunt foarte fericit că am câștigat astăzi. A fost un meci foarte important și ne bucurăm că am obținut puncte importante pentru cursa noastră pentru competițiile europene.

Au jucat bine (n.r. - adversarii), însă au luat cartonaș roșu și nu au mai putut să pună presiune pe noi, ceea ce ne-a permis să controlăm jocul pe tot parcursul meciului.

Da, îmi lipsea acest sentiment (n.r. - emoția de a fi pe teren). Sunt foarte fericit și privesc înainte. M-am simțit foarte bine pe gazon, am avut un ritm foarte bun și cum am spus, sper să primesc cât mai multe șanse de a juca.

Ne vom concentra pe fotbalul nostru, să jucăm cât mai bine, pentru că avem un fotbal frumos și sperăm că vom reuși să scoate rezultate bune.

Mă simt foarte bine în Anglia. Oamenii de la club m-au primit foarte bine și deja mă simt ca acasă aici”, a spus Radu Drăgușin, după victoria cu Aston Villa.