radu dragusin Brighton Tottenham Stranieri
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 19:10
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 19:10

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost rezervă neutilizată la Tottenham în partida cu Brighton & Hove Albion, încheiată cu victoria echipei sale, scor 2-1.

Brighton a deschis scorul în minutul 16. Micky van de Ven, rivalul pe post al lui Drăgușin, a comis un fault în propriul careu, iar Pascal Gross a transformat lovitura de la 11 metri.

Drăgușin a intrat pe teren după golul lui Tottenham

Tottenham a întors rezultatul în repriza secundă. Pape Matar Sarr, proaspăt revenit de la Cupa Africii, a egalat în minutul 61, iar londonezii au dat lovitura în minutul 90+6, la una dintre ultimele faze.

Sud-coreeanul Son, revenit și el la Spurs după Cupa Asiei, a centrat perfect în careu pentru Brennan Johnson, iar galezul a marcat pentru 2-1.

Bucuria a fost uriașă pentru fanii lui Spurs, dar și pentru jucători. Inclusiv Radu Drăgușin a intrat pe teren și a mers la Johnson pentru a-l felicita.

Grație victoriei de astăzi, Tottenham urcă, cel puțin temporar, pe loc de Champions League, 4, cu 47 de puncte, iar în următoarea etapă va înfrunta Wolves, pe teren propriu.

Pentru Radu Drăgușin a fost primul meci de Premier League în care nu este folosit deloc de Ange Postecoglou. Fundașul român prinsese anterior câte 10 minute în partidele cu Manchester United, Brentford și Everton.