VIDEO Dennis Man face spectacol la Parma! Gol, două pase decisive, lider și cel mai bun sezon în Italia

Dennis Man Parma Ternana Stranieri Dennis Man, jucătorul Parmei / Foto: Twitter @ParmaCalcio_en
Data publicarii: Sambata 23 Decembrie 2023, 17:20
Data actualizarii: Sambata 23 Decembrie 2023, 17:21

Dennis Man (25 de ani) a avut o nouă zi excelentă în tricoul Parmei, sâmbătă, la victoria obținută contra celor de la Ternana, scor 3-1, în runda #18 din Serie B.

Ternana, locul 17 din Serie B, a deschis scorul pe terenul Parmei, în minutul 8, prin Antonio Raimondo. Dennis Man, titular la liderul campionatului, a restabilit egalitatea doar două minute mai târziu.

Dennis One MAN Show! Gol, două pase decisive, lider și cel mai bun sezon în Italia

Man a intrat într-o combinație rapidă cu mijlocașul catalan Adrian Bernabe, a primit o pasă cu călcâiul în careu și a finalizat cu un șut la colțul scurt.

Internaționalul român a avut o contribuție majoră și în repriza secundă. Man a pasat decisiv la golurile marcate de Wylan Cyprien (52') și Adrian Bernabe (55'), reușite care i-au adus Parmei o victorie prin care își consolidează poziția de lider în eșalonul secund din Italia.

Dennis Man se află deja la cel mai bun sezon al său în Italia. Fotbalistul crescut la Arad a marcat 9 goluri (7 în Serie B și două în Cupa Italiei) și a oferit 4 pase decisive (3 în Serie B și una în Cupa Italiei).

• Valentin Mihăilă, celălalt român de la Parma, a fost rezervă neutilizată.

Parma ocupă primul loc în Serie B, cu 38 de puncte după primele 18 etape, la patru lungimi în fața celor de la Venezia, formație de pe poziția secundă.

Următorul meci al echipei lui Man și Mihăilă este programat marți, de la ora 16:00, pe terenul Bresciei, tot în Serie B.