"De ce nu a fost Moruțan în lot?". Antrenorul lui Galatasaray, răspuns edificator după ultimul meci

Olimpiu Morutan Alexandru Cicaldau Domenec Torrent Galatasaray Goztepe Stranieri
Data publicarii: Marti 22 Februarie 2022, 08:11
Data actualizarii: Marti 22 Februarie 2022, 08:12

Galatasaray, fără Olimpiu Moruțan în lot, a câștigat dramatic pe terenul lui Goztepe, scor 3-2, în runda cu numărul 26 din Super Lig.

Cu Alexandru Cicâldău intrat la Galatasaray în minutul 61, când scorul era deja 1-1, vicecampioana Turciei a reușit să se impună în minutul 90+9, grație unui penalty transformat de Bafetimbi Gomis. Astfel, gruparea Cim Bom a încheiat o serie de șapte meciuri consecutive fără victorie.

Olimpiu Moruțan, în afara lotului la Galatasaray. Reacția antrenorului

Partida cu Goztepe a adus și o premieră în acest sezon. Olimpiu Moruțan a fost lăsat în afara lotului, iar jurnaliștii turci l-au întrebat pe antrenorul lui Galatasaray de ce a luat această decizie atât în cazul fotbalistului român, cât și în cel al veteranului Arda Turan.

Domenec Torrent spune că a luat aceste decizii din motive tactice, dar și ca urmare a lucrurilor văzute la antrenamentele lui Galatasaray.

"Avem 22 de jucători, trei dintre ei trebuie să fie în afara lotului. Urmăresc antrenamentele în fiecare zi, mă uit la ce fac. E nevoie de un plan tactic în funcție de adversar. Urmărim și decidem în consecință", a fost răspunsul lui Domenec Torrent, potrivit T24.

Moruțan a strâns 28 de meciuri, trei goluri și cinci pase decisive. Anterior, mijlocașul ratase doar alte două partide ale lui Galatasaray, cu Yeni Malatyaspor (0-0) și Sivasspor (0-1), când a fost rezervă neutilizată.

Grație victoriei obținute în această etapă, Galatasaray s-a îndepărtat de zona locurilor retrogradabile. Echipa lui Moruțan și Cicâldău ocupă acum locul 13, cu 32 de puncte, la șase lungimi peste poziția 17.