Dan Petrescu a ajuns la retrogradare în Coreea de Sud după ce Jeonbuk Hyundai Motors a fost eliminată și din Champions League!

Dan Petrescu AFC Champions League Gimcheon Sangmu Jeonbuk Hyundai Motors K League 1 Stranieri
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 12:43
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 12:46

Echipa antrenată de tehnicianul român nu trece prin cea mai bună perioadă nici în campionat.

După ce Jeonbuk Hyundai Motors, echipa antrenată de Dan Petrescu, a fost eliminată în sferturile AFC Champions League de o altă echipă, tot din Coreea de Sud și tot cu același sponsor, Ulsan Hyundai, trupa ”Bursucului” a pierdut și în campionatul intern, K League 1, și a ajuns pe penultimul loc!

Fără victorie în primele trei etape, Jeonbuk a pierdut duminică dimineața, 0-1 în deplasare cu Gimcheon Sangmu, și se află acum pe 11 (din 12), loc de baraj pentru evitarea retrogradării.

Dan Petrescu, eliminat din Champions League după gol primit la ultima fază a reprizei în meciul decisiv pentru calificarea în semifinale

La începutul acestei săptămâni, Jeonbuk Hyundai Motors a întâlnit-o în sferturile Ligii Campionilor Asiei pe Ulsan Hyundai.

După 1-1 în prima manșă, returul Ulsan - Jeonbuk s-a încheiat 1-0, după un meci totuși echilibrat, și echipa lui Dan Petrescu a ratat astfel calificarea în semifinalele AFC Champions League.

Golul lui Ulsan, marcat de Seol Young-woo, a venit în minutul 45+2, practic la ultima fază din prima repriză a meciului decisiv.