Cu toți românii titulari, Gaziantep a fost spulberată în ultima etapă din campionat

Gaziantep Superliga Turciei Stranieri
Data publicarii: Marti 02 Aprilie 2024, 23:48
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 23:47

Gaziantep - Alanyaspor s-a încheiat 0-3.

Cele două echipe și-au dat întâlnire în etapa cu numărul 31 din primul eșalon al Turciei, pe ”Kalyon Stadyumu” din Gaziantep. La capătul celor 90 de minute, Alanyaspor a beneficiat de toate cele trei puncte.

Florin Niță (portar), Alexandru Maxim (mijlocaș), Deian Sorescu (mijlocaș) și Denis Drăguș (atacant central) au fost titularizați pentru confruntarea din Superliga Turciei, dar nu au putut face nimic să o salveze pe Gaziantep de la eșec.

Ahmed Koka a deschis scorul în minutul șase, în timp ce Oguz Aydin a majorat diferența în minutul 32, iar același Koka a realizat ”dubla” în minutul 72 și a înghețat tabela de marcaj la 3-0 în favoarea celor de la Alanyaspor.

De la Gaziantep a plecat recent Marius Șumudică, antrenor care a rezistat pe banca tehnică a clubului turc șase luni, timp în care a bifat 28 de apariții la cârmă și a înregistrat o medie de 1.32 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Gaziantep, în campionat

Gaziantep se află pe locul 17 în clasament cu 31 de puncte. După 31 de etape, clubul a consemnat opt victorii, șapte rezultate de egalitate și 16 înfrângeri și se află pe loc retrogradabil.

Pentru Gaziantep urmează confruntarea cu Ankaragucu, la care evoluează Olimpiu Moruțan, de sâmbătă, 13 aprilie, ora 16:00, în runda #32 din Superliga Turciei.