VIDEO Ciprian Tătărușanu, ”cel mai bun” de la AC Milan! O spune nu impresarul, ci Gazzetta dello Sport

Ciprian Tatarusanu AC Milan Gazzetta dello Sport Inter Milano Serie A Stranieri
Data publicarii: Luni 06 Februarie 2023, 09:19
Data actualizarii: Luni 06 Februarie 2023, 09:26

AC Milan a pierdut derby-ul din Serie A cu marea rivală Inter Milano, scor 0-1, și se află abia pe locul 6 în clasament.

Derby-ul milanez din Serie A a fost câștigat duminică de Inter, 1-0 cu AC Milan, dar de data aceasta Ciprian Tătărușanu, portarul titular al învinșilor, a apărat excelent.

Gazzetta dello Sport l-a desemnat pe român cel mai bun jucător al lui Milan (”Il Migliore”) și l-a notat cu 6,5.

Presa italiană a apreciat evoluția lui Ciprian Tătărușanu din derby

"S-a prezentat bine bine, cu o deviere la prima încercare serioasă a lui Lautaro. Cornerele executate spre interior îi creează dificultăți. Grozav în fața lui Lautaro și Lukaku în repriza a doua. Nu a fost vina lui la gol", a scris Gazzetta dello Sport.

Tătărușanu a primit cea mai mare notă de la AC Milan și din partea jurnaliștilor de la Tuttomercatoweb, tot 6,5: "În prima repriză a avut intervenții bune. Nu a avut ce să facă la lovitura de cap a lui Lautaro. A fost unul dintre cei mai buni de pe teren, cu parade pe măsură".

AC Milan, doar pe locul 6 în Serie A

A fost al patrulea eşec consecutiv pentru milanezi în toate competiţiile și al treilea în campionat.

În urma acestui rezultat, AC Milan a căzut pe locul 6 în clasament, cu 38 de puncte, la egalitate cu Atalanta și Lazio.

Pe locul 1 se află Napoli (56 puncte), urmată de Inter Milano (43 puncte) și AS Roma (40 puncte).