AC Milan a pierdut "Derby della Madonnina". Ciprian Tătărușanu, printre remarcații de la campioana en-titre: ce notă a primit

AC Milan Ciprian Tatarusanu Inter Milano Serie A Stranieri
Data publicarii: Luni 06 Februarie 2023, 00:13
Data actualizarii: Luni 06 Februarie 2023, 00:26

Inter Milano a învins pe teren propriu, scor 1-0, pe AC Milan, într-un meci contând pentru etapa a 21-a din Serie A.

Pentru campioana en-titre din Serie A a fost titular Ciprian Tătărușanu, cel care a avut o evoluție foarte bună, în ciuda golului încasat.

Inter Milano a marcat unicul al meciului în minutul 34 de Lautaro Martinez, într-o fază la care portarul român a fost învins cu o lovitură de cap.

Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Milan şi a apărat bine, scoţând chiar în ultimul minut un şut al lui Lukaku, dar fiind decisiv și la alte ocazii importante ale gazdelor, în prima repriză.

A fost al patrulea eşec consecutiv pentru milanezi în toate competiţiile și al treilea în campionat. În urma acestui rezultat, AC Milan a căzut pe locul șase în clasament, cu 38 de puncte, la egalitate cu Atalanta și Lazio. Pe locul întâi se află Napoli (56 puncte), urmată de Inter Milano (43 puncte) și AS Roma (40 puncte).

Ciprian Tătărușanu a primit cea mai mare notă de la AC Milan, din partea jurnaliștilor de la Tuttomercatoweb, 6.5, evoluția sa fiind caracterizată în termeni apreciativi: "În prima repriză a avut intervenții bune. Nu a avut ce să facă la lovitura de cap a lui Lautaro. A fost unul dintre cei mai buni de pe teren, cu parade pe măsură".

Tătărușanu, în lotul lui AC Milan pentru Champions League

Cluburile au fost obligate să trimită lista cu jucătorii convocați pentru meciurile din fazele eliminatorii ale UEFA Champions League. Ciprian Tătărușanu a fost inclus de Stefano Pioli, însă italienii susțin că românul va fi înlocuit de Maignan, care va reveni după acciidentare, cu 24 de ore înaintea duelului cu Tottenham, de pe 14 februarie.

Zlatan Ibrahimovic, accidentat și fără meci oficial în acest sezon, nu a fost inclus pe lista lui AC Milan, deși suedezul spera să se refacă până la meciul cu Tottenham.

"Tătărușanu rămâne pe listă, dar Maignan poate fi introdus cu 24 de ore înainte de primul meci al lui AC Milan, contra lui Tottenham. La acel moment, românul va ieși, pentru că Mirante este fundamental pentru numărul de italieni din lot", a scris TMW.