”Ce nu a moștenit Ianis de la Gică Hagi?” Un fost internațional român a răspuns fără ezitare

Ianis Hagi Gica Craioveanu Gica Hagi nationala romaniei Stranieri Ianis Hagi / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Vineri 29 Martie 2024, 16:53
Data actualizarii: Vineri 29 Martie 2024, 16:52

Ianis Hagi a fost trimis în acest sezon sub formă de împrumut la Deportivo Alaves, de la Rangers.

Mijlocașul ofensiv a bifat 49 de minute în cele două jocuri de pregătire ale naționalei României din luna martie: 1-1 vs. Irlanda de Nord și 2-3 vs. Columbia.

Selecționata lui Edward Iordănescu se pregătește intensiv de Campionatul European din 2024, găzduit de Germania la vară și transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

• Gică Hagi, antrenorul Farului, a avut o reacție dură la adresa lui Edi Iordănescu după ce selecționerul nu l-a titularizat pe Ianis Hagi în cele două partide amicale - DETALII AICI

Întrebat ce nu a moștenit Ianis de la tatăl său, Gică Craioveanu, fost internațional român, a ținut să evidențieze că fotbalistul nu are zvâcul lui Gică Hagi din timpul partidelor.

”(n.r. ce nu a moștenit Ianis de la Gică Hagi?) Plecarea aia. Ruperea aia de ritm. Pentru că la poartă trage bine, loveşte bine mingea, are viziune în joc, dar n-are frânele şi plecarea aia a lui Gicanu. Nu, ambiţia nu. N-are cum să o aibă”, a spus Gică Craioveanu la ”Un Podcast”.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.