Columbia - România 3-2 | Tricolorii revin pe final de meci, sud-americanii continuă seria meciurilor fără înfrângere

Echipa Nationala Civitas Metropolitano edward iordanescu EURO 2024 Nationala Columbiei Nationala
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 23:31
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2024, 23:34

În primul meci de pregătire pentru EURO 2024, naționala lui Edward Iordănescu nu a reușit decât un 1-1 acasă cu Irlanda de Nord.

Columbia - România 3-2

Final de meci!

Minutul 90+3 - GOOOL România! Florin Tănase micșorează diferența, reușind să marcheze în urma unui șut din întoarcere.

Minutul 84 - GOOOL România! Ianis Hagi pătrunde în interiorul careului și finalizează în urma unei acțiuni personale.

Minutul 80 - GOOOL Columbia! Asprilla înscrie cu un șut la nivelul ierbii, fără șansă pentru Horațiu Moldovan.

Minutul 62 - Horațiu Moldovan are o nouă paradă bună, respingând mingea la limită, după centrarea în careu a lui James Rodriguez.

Minutul 53 - Ocazie pentru România! Denis Alibec primește mintea în interiorul careului mic, însă șutează direct în portar.

Minutul 51 - Ocazie pentru Columbia! Luis Diaz șutează spectaculos de la marginea careului, însă Horațiu Moldovan are o paradă senzațională.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 36 - GOOOL Columbia! Arias dublează avantajul pentru sud-americani, reușind să finalizeze din interiorul careului.

Minutul 28 - Ocazie pentru România! Olimpiu Moruțan a șutat de la marginea careului, puțin pe lângă poarta adversă.

Minutul 8 - Ocazie pentru România! Moruțan recuperează mingea în dreptul careului, îi pasează lui Stanciu, care centrează în interiorul careului mic, însă Alibec nu reușește să preia și pierde șansa de a șuta.

Minutul 6 - GOOOL Columbia! Mingea ajunge în interiorul careului mic, Cordoba îl învinge pe Burcă la duelul aerian și marchează cu capul, direct la colțul lung.

Minutul 3 - Ocazie pentru Columbia! James Rodriguez centrează în interiorul careului mic de pe partea dreaptă, însă Radu Drăgușin are o intervenție bună.

A început partida!

Columbia - România: echipele de start

Columbia: Columbia: Vargas - Arias, Lucumi, Cuesta, Mojica - Rios, Lerma - Arias, Rodriguez, Diaz - Cordoba

Rezerva: 1. Dospina, 22. Montero, 4. S. Arias, 5. Castano, 18. Cassierra, 8. Carrascal, 13. Cabal, 14. Gomez, 15. Mosquera, 19. Borre, 20. Quintero, 23. Asprilla, 24. Fuentes, 25. Portilla, 26. Puerta

România: Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț - M. Marin, R. Marin, Stanciu - Mihăilă, Alibec, Moruțan

Rezerve: 1. Niță, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi, 19. Drăguș, 20. Man, 22. Racovițan, 23. Sorescu, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Șut, 27. Fl. Tănase

* EURO 2024 este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO

După 1-1 mai degrabă dezamăgitor cu Irlanda de Nord pe Arena Națională, România dispută marți de la ora 21:30 al doilea amical înainte de EURO 2024, cu Columbia pe Civitas Metropolitano din Madrid!

UPDATE MARȚI 26 MARTIE

* Selecționerul Edi Iordănescu a anunțat lotul pentru meciul cu naționala Columbiei. Un jucător de la FCSB este OUT!

* Încă o rușine! Naționala României care a fost bătută la scor de Insulele Feroe, după 0-8 cu Austria și 1-7 cu Germania

* VIDEO cu meciurile și golurile de poveste ale lui Gheorghe Hagi și Adrian Ilie din România - Columbia de la Campionatele Mondiale din 1994 și 1998:

* Cum au descris columbienii naționala României: ”El este liderul”

* Atacantul pe care Jean Vlădoiu îl vrea în primul "11" în amicalul cu naționala Columbiei: "Are calități fantastice!"

UPDATE LUNI 25 MARTIE

* Lipsit de fundaș stânga la națională, Edward Iordănescu îl distruge pe Andrei Borza: ”Să-și pună ordine în viață”! Alt tricolor, luat și el la rost de selecționer!

* Iordănescu junior a dezvoltat subiectul Horațiu Moldovan și a ajuns la Rațiu vs. Vinicius

*După un zbor de aproape 4 ore, tricolorii au ajuns în capitala Spaniei, lotul lui Edward Iordănescu fiind însă lipsit de Nicușor Bancu și Vasile Mogoș, deveniți indisponibili. Florin Tănase, în schimb, este refăcut.

Cele mai interesante cifre după meciul cu Irlanda de Nord

12 meciuri consecutive fără înfrângere are naționala României, golaveraj 22-6

Florin Niță a bifat selecția cu numărul 20 pentru naționala României

16 meciuri la rând fără eșec pentru România cu Nicolae Stanciu pe teren. A fost meciul cu numărul 14 cu el căpitan.

Dennis Man are 7 goluri în 21 de selecții, fiind cel mai eficient tricolor din lot, cu un gol marcat la fiecare la 3 meciuri.

20 de tricolori a debutat Edward Iordănescu în mandatul său, după ce Șut și Racovițan au bifat primele minute pentru România.

George Pușcaș, 41 selecții, l-a depășit pe Răducioiu; Stanciu, 67 selecții, i-a egalat pe Dinu, Rădoi și Tamaș.

Andrei Burcă, 14 meciuri, are cel mai lung șir de meciuri consecutive ca titular după cel al lui Niță, din perioada iunie 2021-iunie 2022.

Lotul României pentru meciul cu Columbia

PORTARI

Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 9/0), Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0), Marian AIOANI (FC Rapid 1923, 0/0);

FUNDAȘI

Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 15/1), Cristian MANEA (CFR Cluj, 24/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 25/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 13/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 19/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 25/2), Bogdan RACOVIȚAN (Raków | Polonia, 0/0), Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 14/0);

MIJLOCAȘI

Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 66/14), Marius MARIN (Pisa | Italia, 15/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 35/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 52/3), Olimpiu MORUȚAN (Ankaragucu | Turcia, 14/1), Darius OLARU (FCSB, 15/0), Adrian ȘUT (FCSB, 0/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 20/6), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 17/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 31/4), Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 8/2), Florinel COMAN (FCSB, 12/1);