FOTO ȘI VIDEO Ce mai face Andrei Cordea prin Arabia Saudită: victorie în ultima etapă după un autogol în minutul 90+12!

andrei cordea Al-Tai Arabia Saudita Ciprian Tatarusanu Saudi Pro League Stranieri
Data publicarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 08:32
Data actualizarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 09:33

Internaționalul român evoluează la Al-Tai în Saudi Pro League, de unde a fost dat afară în această lună antrenorul Laurențiu Reghecampf.

Cu românul Andrei Cordea (24 de ani) titular pe postul de extremă dreapta, dar schimbat în minutul 73, Al-Tai s-a impus vineri seara cu 2-1 în deplasare în fața lui Al-Riyadh și s-a mai îndepărtat, cel puțin temporar, de pozițiile de retrogradare, pentru că mai sunt de disputat meciuri din etapa a 28-a din Saudi Pro League.

Golul victoriei lui Al-Tai a fost de fapt un autogol, marcat în minutul 90+12!

În acest sezon din Arabia Saudită, Cordea a bifat 23 de meciuri în campionat (20 dintre ele ca titular), în care a înscris 2 goluri și a oferit 3 pase decisive.

Ajunge Ciprian Tătărușanu la 100 de goluri încasate în acest sezon în Arabia Saudită?

Joi seara, portarul român Ciprian Tătărușanu a încasat din nou o sumedenie de goluri, în Al-Shabab - Abha Club 5-0 din etapa a 28-a din Saudi Pro League.

Fostul goalkeeper al naționalei a scăpat cumva ieftin, dacă ne gândim la ce a pățit în acest sezon în meciurile cu Al-Nassr (0-8), Al-Hilal (0-7) sau Al-Ahli (0-6) din campionat.

În total, de când a ajuns în Arabia Saudită, în august anul trecut, Tătărușanu a încasat 74 de goluri în cele 30 de meciuri oficiale jucate în campionat și cupă.

Abha Club, care și ea luptă pentru evitarea retrogradării, mai are de disputat ultimele șase etape din Saudi Pro League.