Ce a scris presa din Italia despre Olimpiu Moruțan și Adrian Rus, după înfrângerea suferită de Pisa, pe teren propriu

Olimpiu Morutan Adrian Rus Pisa Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 17:34
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 17:45

În etapa 23 din Serie B, Pisa a jucat pe teren propriu împotriva celor de la Sudtirol.

Formația aflată în cursa pentru promovarea în Serie A s-a impus la limită, scor 1-0, grație golului marcat de Belardinelli, în minutul 11.

Olimpiu Moruțan și Adrian Rus au fost titulari pentru formația gazdă, însp nu au reușit să-și ajute echipa pentru a obține un rezultat favorabil.

Cu toate acestea, cei doi jucători români au avut evoluții apreciate de jurnaliștii italieni, fiind notați cu 6, respectiv 6.6, potrivit Tuttomercatoweb.

"Confirmă în apărare, chiar a fost cel mai periculos jucător de pe teren. Pentru doar câțiva centimetri a ratat egalarea dintr-o lovitură liberă", a fost descrierea primită de Adrian Rus.

"Ca de obicei, a fost activ în încercarea de a răsturna scorul de pe tabela de marcaj. A fost singurul capabil să creeze anumite faze periculoase", s-a scris și despre Olimpiu Moruțan.

Cum îl poate transfera definitiv Pisa pe Olimpiu Moruțan

Pisa îl poate transfera definitiv pe Olimpiu Moruțan în schimbul sumei de 5,5 milioane de euro. Conform înțelegerii, dacă mijlocașul joacă cel puțin 45 de minute în 25 de meciuri, iar echipa promovează în Serie A, mutarea se va activa automat.

Totuși, impresarul Ioan Becali a declarat în decembrie că Pisa încearcă să reducă clauza de transfer definitv.

”Am o idee și o discut cu Galatasaray. Tatonez terenul pentru a înțelege dacă clubul turc va dori să-și reducă pretențiile din acordul existent. Clauza de transfer s-ar modifica de la 5,5 milioane de euro, în jurul a 3 milioane de euro.

Sunt niște mici probleme la Galatasaray, din punct de vedere economic. În ianuarie, o injecție de fonduri ar fi utilă pentru club. Dacă ar renunța la 2 milioane de euro și l-ar face jucătorul Pisei, ar fi o soluție rezonabilă pentru toată lumea.

Trebuie să vedem dacă este posibilă o asemenea înțelegere”, spunea Giovanni Becali, potrivit La Nazione.