VIDEO Atacanții români, în formă bună înaintea dublei României! După Denis Drăguș, a marcat și Denis Alibec

Denis Alibec Muaither SC Stranieri Denis Alibec, jucător la Muaither SC
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 18:26
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 18:45

Transferat la Muaither SC, Denis Alibec nu a reușit să facă o impresie prea bună în Qatar, însă pare să fie în formă înaintea dublei decisive a României.

Atacantul român a marcat pentru Muaither SC, în partida pierdută la limită, scor 3-4, în fața celor de la Umm-Salal.

Oaspeții au condus cu 4-0 în minutul 50, însă reușita lui Denis Alibec din minutul 53 a dat startul revenirii, însă dubla lui Hamed nu a fost suficientă.

• 3 goluri a marcat Denis Alibec pentru Muaither SC în 8 meciuri jucate
  • 1 milion euro este cota lui Denis Alibec, potrivit Transfermarkt

Ce i-a lipsit lui Alibec să joace la o echipă mare?

Marius Niculae, actualul director sportiv a naționalelor U20 și U21 ale României, știe de ce Alibec nu a reușit la Inter Milano, când a fost transferat de italieni, și de ce nu a mai ajuns apoi, la maturitate, la o echipă importantă din Europa.

"Seriozitatea i-a lipsit. Conștientizează și el acum, și-a dat seama, dar destul de târziu. La Farul, anul trecut, a fost un lider care a făcut diferența în multe meciuri, chiar dacă în final nu a jucat. Până acolo, a tras echipa după el. I-am și spus: Felicitări pentru ce ai făcut la Farul, dar trebuie să faci la fel și la națională.

Are patru goluri în 33 de meciuri pentru națională, ceea ce este foarte puțin. Afară, toți se uită la meciuri/goluri la un atacant. Asta înseamnă atacant: la două-trei meciuri, să dai un gol", își spune părerea „Săgeată” despre actualul atacant al primei reprezentative.