Aris Salonic - PAOK 1-2. Sărbătoare românească la Salonic! Răzvan Lucescu este campion în Grecia

Aris Salonic Grecia PAOK Salonic Razvan Lucescu Titlu Stranieri
Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 22:02
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 22:06

PAOK Salonic a câștigat titlul de campioană a Greciei, după ce s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Aris în ultima etapă a sezonului.

Pentru Răzvan Lucescu este al doilea titlu câștigat alături de PAOK Salonic, după cel câștigat în 2019.

Răzvan Lucescu a câștigat titlul cu PAOK

Pentru noua campioană a Greciei este al patrulea titlu din istorie. Alături de PAOK, Răzvan Lucescu a mai cucerit în două rânduri Cupa Greciei.

Suporterii lui PAOK au trăit cu sufletul la gură ultimul meci al sezonului. Echipa lui Răzvan Lucescu a deschis scorul în minutul 30, prin Thomas. Totuși, Aris a restabilit egalitatea imediat după pauză, iar, pentru că AEK o conducea pe Lamia cu scorul de 2-0, în acel moment, PAOK pica pe a doua poziție a clasamentului.

Golul marcat de Taison în minutul 62 a pus-o din nou în avantaj pe PAOK în cursa către titlul, însă fanii echipei antrenate de Răzvan Lucescu au avut mari emoții pe final, după ce Michailidis a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Aris - PAOK Salonic 1-2

Min. 90+6: Final de meci! PAOK este campioana Greciei!

Min. 78: PAOK, în zece! Michailidis vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Min. 74: Ocazie Aris! Zamora șutează, dar balonul ajunge în brațele lui Kotarski.

Min. 62: GOOOL PAOK! Taison înscrie din pasa lui Thomas, iar echipa lui Răzvan Lucescu trece din nou în avantaj.

Min. 47: GOOOL Aris! Odubajo centrează, iar Moron înscrie un gol superb cu o execuție din prima.

Min. 44: Ocazie Aris! Suleymanov șutează periculos, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 41: Ocazie Aris! Saverio șutează din careu, dar Kotarski reușește să blocheze foarte bine.

Min. 30: GOOOL PAOK!

Zivkovic îl deposedează pe Moron și îi pasează foarte bine lui Thomas, care șutează și înscrie.

Min. 26: Jucătorii lui Aris cer penalty la o intervenție asupra lui Moron, dar centralul lasă jocul să continue.

Min. 1: Începe meciul!

Aris: Julian – Odubajo, Brabec, Fabiano, Montoya – Verstraete, Jules, Darida – Suleymanov, Moron, Kike Saverio

PAOK: Kotarski – Sastre, Kedziora, Michailidis, Baba – Meite, Schwab – Zivkovic, Konstantelias, Taison - Thomas

Răzvan Lucescu a câștigat din nou prestanță în acest sezon prin felul în care a gestionat situația la PAOK, o formație înțesată cu jucători cu personalitate puternică, o grupare unde există întotdeauna un vagon de presiune care apasă pe umerii staff-ului.

Generată și de conducere, dar și de suporteri, care declanșează meci de meci și pe teren propriu, și în deplasare, o acustică infernală și scenografii care sunt răspândite rapid pe pe toate meridianele lumii, printre fanii fotbalului.

Cu o singură etapă rămasă înainte de finalul campionatului, PAOK este lider în play-off, cu 77 de puncte, la două lungimi în fața celor de la AEK.

Azi în ultima rundă din campionatul Greciei, PAOK o înfruntă pe Aris, iar dacă va câștiga, echipa lui Răzvan Lucescu va deveni campioană. PAOK poate cuceri titlul și cu un rezultat de egalitate în cazul în care AEK se va încurca în fața celor de la Lamia.