Andrei Muntean si Diana Bulimar, argint la JO de tineret!

Andrei Muntean argint Diana Bulimar JO de tineret Stiri
Data publicarii: Duminica 22 August 2010, 17:34
Data actualizarii: Duminica 22 August 2010, 17:35

Sportivii romani Andrei Muntean si Diana Bulimar au castigat, duminica, medaliile de argint ale probelor de paralele, respectiv sol, din cadrul concursului de gimnastica de la Jocurile Olimpice de Tineret de la Singapore, informeaza site-ul oficial al competitiei.

Muntean s-a clasat pe locul doi in concursul masculin de paralele, cu un punctaj de 14.150. Proba a fost castigata de ucraineanul Oleg Stepko, cu 14.400 puncte.

Diana Bulimar a fost notata la sol cu 14.325, fiind devansata pe podium doar de sportiva chineza Tan Sixin (14.525).
La atletism, Monica Florea s-a clasat pe locul 5 in proba de 3000 de metri, cu timpul de 9 minute 38 de secunde si 64 de sutimi, cea mai buna performanta a sa.

Claudiu Cimpoeru a ocupat pozitia a 10-a in proba masculina de 3000 de metri, cu timpul 8:32.85.
La canoe 1 sprint, Andrei Liferi s-a clasat pe locul patru, el pierzand duelul pentru medalia de bronz cu mexicanul Pedro Castaneda.

Sursa: Mediafax