Povestea frumoasă s-a încheiat. Cine a eliminat-o pe Bernadette Szocs în sferturile probei de simplu la Europenele din Munchen

Bernadette Szocs munchen Tenis De Masa Sporturi
Data publicarii: Vineri 19 August 2022, 21:13
Data actualizarii: Vineri 19 August 2022, 21:35

România a strâns patru medalii la Europenele de tenis de masă din Germania.

Bernadette Szocs a ratat accederea în semifinalele turneului de simplu după ce a pierdut, scor 2-4 la seturi, în fața austriecei născută în Republica Moldova, Sofia Polcanova.

Bernadette Szocs, eliminată de partenera de la dublu!

Turneele de tenis de masă au uneori un tablou crud. Prietenele sau partenerele de dublu se pot întâlni, conform tragerii la sorți, pe parcurs, până spre semifinale.

Ieri campioane împreună, azi adversare! Bernadette Szocs și Sofia Polcanova, două dintre jucătoarele de top ale Europei, s-au duelat în sferturile de finală de la simplu feminin, după ce au câștigat împreună titlul european la dublu feminin.

După ce s-a calificat printre primele opt sportive ale Europei, Bernadette Szocs a fost înfrântă într-un duel în care ambele jucătoare nu au avut secrete.

Bernadette Szocs s-a revanșat rapid după un prim set pierdut, a egalat scorul și a forțat o nouă revenire superbă precum cea din optimi la scorul de 2-3 pentru Sofia, dar care n-a mai fost posibilă de această dată.

Sfert de finală: Bernadette Szocs - Sofia Polcanova (Austria) 2-4 (6-11, 11-4, 8-11, 6-11, 11-6, 5-11)

Tot azi, Elizabeta Samara și Andreea Dragoman s-au oprit pe tabloul principal de simplu feminin, după ce au pătruns printre primele 16 jucătoare ale concursului.