În grafic! România - Iran 3-1 la Campionatul Mondial de tenis de masă. Ce urmează pentru naționala masculină

romania - iran Campionatul Mondial nationala masculina Tenis De Masa Sporturi
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 09:22
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 09:29

Selecţionata masculină a României s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Busan (Coreea de Sud), după ce a învins, marţi, Iranul cu scorul de 3-1 şi s-a clasat pe locul secund în Grupa a 8-a.

România avansează și cu naționala masculină la Campionatul Mondial de tenis de masă din Coreea de Sud

Primul meci al duelul cu Iranul a fost pierdut de Eduard Ionescu, în faţa lui Nima Alamian, cu 1-3 (10-12, 5-11, 11-5, 7-11).

Apoi, Ovidiu Ionescu a dispus de Noshad Alamiyan cu 3-2 (11-9, 6-11, 9-11, 11-7, 11-4), Darius Movileanu l-a învins pe Amir Hossein Hodaei cu 3-1 (6-11, 12-10, 11-5, 12-10), iar Eduard Ionescu a câştigat în faţa lui Noshad Alamiyan cu 3-2 (11-8, 6-11, 8-11, 11-6, 11-6).

România, după 0-3 cu Portugalia, 3-0 cu Egipt, 3-1 cu Thailanda şi 3-1 cu Iranul, s-a clasat pe locul secund în Grupa a 8-a, cu 7 puncte, după Portugalia, 8 puncte, dar înaintea Iranului (6 puncte), a Egiptului (5 puncte) şi a Thailandei (4 puncte).

Câştigătoarele grupelor se califică direct în optimile de finală, iar formaţiile de pe locurile 2 şi 3 acced în şaisprezecimi.

Lotul masculin este alcătuit din Ovidiu Ionescu, Eduard Ionescu, Darius Movileanu, Andrei Istrate, Iulian Chiriţă, antrenorii Andrei Filimon, Ionuţ Seni şi kinetoterapeutul Adrian Mîrza.

Echipa feminină a României s-a calificat, luni, direct în optimile de finală. La competiţie participă 40 de echipe, la feminin şi masculin. Campionatele Mondiale pe echipe sunt criteriu de calificare pentru JO Paris 2024, iar primele opt echipe vor avea asigurată calificarea directă la Jocurile Olimpice.

La ultimele două ediţii ale CM, 2018 (Halmstad, Suedia) şi 2014 (Tokyo, Japonia), echipa naţională feminină a obţinut locul cinci.