VIDEO Greu dacă nu te cheamă David! Aurul României de la Mondialele de natație, Constantin Popovici, 'uitat' de Federație la sosirea în țară

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 18 August 2023, 18:37
Data actualizarii: Vineri 18 August 2023, 18:37

Constantin Popovici (34 ani) este campion mondial după ce a cucerit aurul la Campionatele Mondiale de nataţie de la Fukuoka.

Constantin Popovici a reușit să câștige medalia de aur la sărituri în apă de la mare înălțime (27 metri) la Campionatele Mondiale de la Fukuoka, în timp ce celălalt român, Cătălin Preda, a câștigat medalia de argint. Același Popovici s-a clasat pe locul al doilea la Takachiho, tot în Ţara Soarelui Răsare, în circuitul mondial de sărituri în apă de la mare înălţime - Red Bull Cliff Diving World Series.

Constantin Popovici a totalizat 445,8 puncte, fiind devansat de britanicul Aidan Heslop, 458,45 puncte. Cătălin Preda a ocupat locul cinci, cu 399,7 puncte.

Constantin Popovici nu a fost așteptat de Federație la revenirea în țară

Performanțele sale nu au fost însă suficiente pentru Federația Română de Natație și Pentatlon Modern, asta în contextul în care, revenit pentru prima dată în țară după ce a dus România pe primul loc la Fukoka, Constantin Popovici nu a fost așteptat de niciun reprezentant de-ai Federației. În acest sens s-a făcut o paralelă cu revenirea în țară a lui David Popovici, care s-a clasat pe șase în finala de 100 de metri liber, cu un timp de 47.82 secunde, pierzând astfel titlul mondial câștigat în 2022 la Budapesta.

Tânărul înotător român a fost primit în salonul oficial din aeroport la revenirea în țară, unde a susținut un discurs în fața jurnaliștilor prezenți. La pol opus a fost revenirea lui Constantin Popovici, campionul mondial al României, care a vorbit cu reporterii aflați la aeroport pentru a-l întâmpina.

„Pentru mine înseamnă cel mai bun rezultat din cariera mea de sportiv, dar nu doar pentru mine, cred că și pentru România acest rezultat este ceva formidabil și să sperăm că vom avea rezultate ca acestea și pe viitor. Când muncești și îți faci un plan cam știi unde vrei să te afli în următorul an, de exemplu, desigur că mă așteptam, se putea întâmpla orice, dar eu aveam țelul bine format de anul trecut.

După ce am terminat Europenele și le-am câștigat știam că vreau să câștig Campionatele Mondiale. Medalia nu e o întâmplare, am muncit mult la ea și a dat roade.

(n.r. dacă se aștepta la o altă primire?) Sincer, nu știam la ce să mă aștept. Nu vreau să mă bag în discuția asta, eu am venit puțin mai târziu în România, nu știu dacă nu știau când vin, nu țin să comentez subiectul. Eu aș vrea să mă concentrez pe rezultatul deosebit pe care l-am adus României și eu și Cătălin Preda, sper ca pe viitor să avem o bază mai bună pentru noile generații, cred că lipsește undeva asta în România, sperăm că vom avea mai mulți campioni pe viitor, acesta este obiectivul meu după ce mă voi lăsa de acest sport.

Nu am urmărit în detaliu. Nu știu ce să spun. (n.r. dacă a fost felicitat de Federație și Camelia Potec?) Doamna Camelia Potec a fost acolo, la concurs, m-a felicitat după, am mai primit și de la secretarul general un mesaj și cam atât. Eu cred că nu este cel mai important lucru acum cine m-a felicitat și cât, cel mai important e să ne uităm pe viitor la ce putem face pentru acest sport, care nu e foarte bine mediatizat în România, cu toate că în afară te recunoaște lumea, m-au recunoscut în atâtea țări chiar și înainte de medalia de aur, cred că și România merită să ridice sportul la un nivel înalt.

Eu vreau să mai continui încă cel puțin șase ani de zile, să sperăm că în 2028 va fi probă olimpică, dacă nu tot voi continua. Mi-am descoperit țelul în viață, știu că sunt bun în ceea ce fac, așa că de ce să nu continui?

Am venit din Austria, acolo mă antrenez mai mult pe timpul verii pentru că am o platformă de 27 de metri și îmi pot desfășura activitatea pentru high diving”, a declarat Constantin Popovici.