FEDERER, ELIMINAT DE LA AUSTRALIAN OPEN | "E IDOLUL meu de cand aveam 6 ani!" Performanta pustiului Tsitsipas, la 18 ani dupa ce Federer reusea acelasi lucru cu Sampras

Roger Federer Australian Open Roger Federer - Stefanos Tsitsipas Roger Federer, out de la Australian Open Stefanos Tsitsipas Sporturi "E IDOLUL meu de cand aveam 6 ani!" Performanta pustiului Tsitsipas, la 18 ani dupa ce Federer reusea acelasi lucru cu Sampras
Data publicarii: Duminica 20 Ianuarie 2019, 14:33
Data actualizarii: Duminica 20 Ianuarie 2019, 14:47

Roger Federer este ultima victima intr-o zi a surprizelor la Australian Open.

Campionul en-tire, elvetianul Roger Federer (favorit 3) a fost eliminat de grecul Stefanos Tsitsipas (cap de serie 14), in optimi la Australian Open.

HAI, SIMONA! Mihai Mironica si Ion Alexandru comenteaza IN DIRECT meciul Simona Halep - Serena Williams pe Facebook/Sport.ro, luni dimineata de la 10.00!

Tsitsipas s-a impus cu scorul de 6-7 (11/13), 7-6 (7/3), 7-5, 7-6 (7/5). Meciul a durat trei ore si 45 de minute. Singurul break al partidei a fost reusit de Tsitsipas in setul al 3-lea! Federer a avut 12 sanse de break, insa nu a reusit sa fructifice vreuna dintre ele.

"Federer este idolul meu inca de cand aveam 6 ani" a spus Tsitsipas, 20 de ani, dupa partida. "Am pierdut in fata unui jucator mai bun in aceasta seara" a spus Federer dupa meci.

In sferturi, Tsitsipas va juca impotriva spaniolului Roberto Bautista Agut, favorit 22.