Federer, OUT de la Australian Open dupa un meci NEBUN cu Tsitsipas! TOATE REZULTATELE ZILEI

simona halep australian open halep kenin Simona Halep Tenis Federer, OUT de la Australian Open dupa un meci NEBUN cu Tsitsipas!
Live Blog
AUSTRALIAN OPEN
Data publicarii: Duminica 20 Ianuarie 2019, 14:30
Data actualizarii: Duminica 20 Ianuarie 2019, 15:03

AICI AI LIVE TOT CE SE INTAMPLA IN PRIMUL TURNEU DE GRAND SLAM AL ANULUI!

14:46 20 Jan
REZULTATELE ZILEI LA AUSTRALIAN OPEN

Tabloul masculin, optimi:

Rafael Nadal - Thomas Berdych 6-0 6-1 7-6(4)
Frances Tiafoe - Grigor Dimitrov 7-5 7-6(6) 6-7(1) 7-5
Roberto Bautista Agut - Marin Cilic 6-7(6) 6-3 6-3 4-6 6-4
Stefanos Tsitsipas  - Roger Federer 6-7 (11/13), 7-6 (7/3), 7-5, 7-6 (7/5)

Tabloul feminin, optimi:

Danielle Collins - Angelique Kerber 6-0 6-2
Petra Kvitova - Amanda Anisimova 6-2 6-1
Ashleigh Barty - Maria Sharapova 4-6 6-1 6-4
Sloane Stephens - Anastasia Pavlyuchenkova
14:30 20 Jan
Campionul en-tire, elvetianul Roger Federer (favorit 3) a fost eliminat de grecul Stefanos Tsitsipas (cap de serie 14), in optimi la Australian Open.

Tsitsipas s-a impus cu scorul de 6-7 (11/13), 7-6 (7/3), 7-5, 7-6 (7/5). Meciul a durat trei ore si 45 de minute. Singurul break al partidei a fost reusit de Tsitsipas in setul al 3-lea!

"Federer este idolul meu inca de cand aveam 6 ani" a spus Tsitsipas, 20 de ani, dupa partida.

In sferturi, Tsitsipas va juca impotriva spaniolului Roberto Bautista Agut, favorit 22.
14:28 20 Jan
ROMANII, OUT SI DE LA DUBLU MIXT

Irina Begu si Horia Tecau au fost invinsi cu 6-1, 6-3 de favoritii numarul doi, americanca Nicole Melichar si brazilianul Bruno Soares, dupa doar 50 de minute.

Romanii au facut 6 duble greseli, au avut procentaje mici la serviciu si nu si-au creat nicio sansa de break.

Si Mihaela Buzarnescu si austriacul Oliver Marach, desemnati capi de serie numarul patru, au parasit competitia de la Melbourne. Ei au fost nevoiti sa abandoneze dupa doar 25 de minute, la scorul de 4-1 pentru perechea Bethanie Mattek-Sands/Jamie Murray, pentru ca Marach s-a accidentat.
08:47 20 Jan
Angelique Kerber a pierdut rusinos in fata americancei Danielle Collins

Collins a invins-o pe favorita numarul 2 cu scorul de 6-0 6-2, la capatul unui meci care a durat numai 56 de minute. Danielle Collins este clasata pe locul 35 mondial si este pentru prima data cand ajunge in sferturile unui turneu de Grand Slam.

Americanca in varsta de 25 de ani nu avea nicio victorie la un turneu de Grand Slam pana la editia din acest an a Australian Open.

"Poate ca n-am castigat niciun meci la un Gran Slam inainte de asta, dar va spun ca o sa se tot intample", a declarat Collins dupa victoria cu Kerber.

Kerber nu o mai poate depasi pe Halep in cursa pentru locul 1 mondial!

06:31 20 Jan
Maria Sharapova a fost eliminata de la Australian Open in optimile de finala de catre favorita gazdelor, australianca Ashleigh Barty, scor 6-4, 1-6, 4-6, dupa doua ore si 25 de minute de joc. In continuare, Barty o va intalni in sferturi la Melbourne pe Kvitova, care a trecut si ea de Amanda Anisimova, scor 6-2, 6-1.
17:35 19 Jan
Programul romanilor la Australian Open, duminica, 20 ianuarie:

Irina Bara si Monica Niculescu vor evolua, duminica, in turul trei al probei de dublu feminin de la Australian Open, in al doilea meci de pe Margaret Court Arena, dupa o confruntare de dublu masculin, programata la ora 02:00. Ele vor juca impotriva perechii Raquel Atawo/Katarina Srebotnik (SUA/Slovenia), cap de serie numarul 9.

La dublu mixt, Irina Begu si Horia Tecau vor juca in primul tur cu echipa Nicole Melichar/Bruno Soares (SUA/Brazilia), cap de serie numarul 2, in meciul trei de pe terenul 1573, iar in ultimul meci de pe terenul 8, tot in primul tur la dublu mixt, Mihaela Buzarnescu si austriacul Oliver Marach ii vor intalni pe Bethanie Mattek-Sands si Jamie Murray (SUA/Marea Britanie).

La juniori, Nicholas David Ionel va evolua in primul tur cu canadianul Liam Draxl, favorit 15, in meciul al treilea de pe terenul numarul 19.

Rezultatele de sambata noapte de la Australian Open

Pe tabloul feminin, Naomi Osaka a eliminat-o pe Hsieh, Elina Svitolina a trecut dupa un maraton de peste 3 ore de Zhang (4-6, 6-4, 7-5), Sevastova a invins-o pe Wang iar Madison Keys a trecut in 2 seturi de Elise Mertens.

Adversara Simonei Halep, daca aceasta trece de Venus Williams, va fi Serena Williams! Fostul numar 1 mondial a trecut de numarul 57 mondial, Dayana Yastremska, cu scorul 6-2, 6-1, in doar 65 de minute! Serena are un avantaj de 8-1 in meciurile directe cu Simona Halep.

Pe tabloul masculin, Medvedev a trecut de Goffin, Nishikori de Sousa, Carreno-Busta de Fognini iar Raonic de Hebert. Novak Djokovic a trecut cu 3-1 la seturi de Shapovalov, fiind 6-0 pentru sarb in setul al 4-lea!

16:14 18 Jan

Iata rezultatele celor mai interesante meciuri de vineri, 18 ianuarie, la Australian Open:

Taylor Fritz - Roger Federer: 2-6 5-7 2-6

Alex de Minaur - Rafael Nadal: 1-6 2-6 4-6

Marin Cilic - Fernando Verdasco: 4-6 3-6 6-1 7-6 (10-8) 6-3

Maria Sharapova - Caroline Wozniacki: 6-4 4-6 6-3

Petra Kvitova - Belinda Bencic: 6-1 6-4

16:13 18 Jan

Monica Niculescu si Irina Bara raman in cursa in proba de dublu!

UPDATE:
Sorana Cirstea a parasit Australian Open si in proba de dublu. Romanca a facut echipa cu Jelena Ostapenko si au fost invinse in doua seturi de echipa formata din Martinez Sanchez si Klepac, scor 5-7 3-6.

De partea cealalta, Irina Bara si Monica Niculescu le-au invins pe favoritele numarul 6, Makarova si Hradecka, scor 6-4 7-6 (10-8).

Sorana Cirstea, Irina Bara si Monica Niculescu vor evolua vineri in proba de dublu la Australian Open.

Bara si Niculescu vor da piept cu echipa formata din Lucie Hradecka/Ekaterina Makarova (Cehia/Rusia), cap de serie 6, in primul meci de pe terenul 13, de la ora 02.00. Mai apoi, Sorana Cirstea letona Jelena Ostapenko vor evolua impotriva echipei Andreja Klepac/Maria Jose Martinez Sanchez (Slovenia/Spania), cap de serie numarul 5. Meciul va fi al treilea de pe terenul 19 si va incepe in jurul orei 06:30.

11:12 18 Jan
Andy Murray a luat o decizie de ultim moment pentru a se putea intoarce in circuit.

"Wimbledon este turneul cu care as vrea sa inchei dar nu sunt sigur ca voi putea face asta. Nu sunt sigur ca voi putea juca avand dureri pentru inca 4-5 luni" a spus Murray inainte de startul Australian Open 2019. Britanicul a anuntat ca se va retrage anul acesta. Britanicul, care are 3 Grand Slam-uri castigate in cariera - Wimbledon in 2013 si 2016, si US Open in 2012, a fost invins in primul tur la Melbourne de catre Roberto Bautista Agut, iar la finalul partidei, el a spus ca va incerca sa faca tot ce-i sta in putinta pentru a reveni in circuit.

"Poate ca ne vom intalni din nou, sper sa fie posibil, voi incerca tot ce pot. Voi fi nevoit sa am o interventie chirurgicala daca voi dori sa revin”, a spus britanicul cu lacrimi in ochi la finalul meciului din primul tur.

Vineri, la doar 4 zile distanta de la acel meci, Murray s-a retras de la turneele organizate in februarie la Montpellier, Marseille si Dubai si va face operatia la sold pentru a mai avea o speranta la revenire.
10:53 17 Jan

Marius Copil, eliminat in turul 2

Copil a castigat primul set cu David Goffin, scor 7-5, dar le-a cedat apoi pe urmatoarele trei, scor 5-7, 2-6, 4-6.

08:37 17 Jan
Bianca Andreescu a fost eliminata in turul secund la Australian Open, dupa ce Anastasija Sevastova s-a impus in fata tienrei canadience cu origini romane, scor 6-3, 3-6, 6-2, dupa doua ore si 15 minute de joc.

Chiar si asa, Andreescu a facut un salt spectaculos in ierarhia WTA. Sportiva din Canada a inceput primul turneu de Grand Slam al anului pe locul 106, iar acum se gaseste pe locul 88, patrunzand in premiera in Top 100 WTA.
16:09 16 Jan
Trei romani vor juca in proba de dublu mixt la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Este vorba despre Horia Tecau, Irina Begu si Mihaela Buzarnescu.

Horia Tecau si Irina Begu vor face pereche si vor intalni in primul tur echipa formata din Nicole Melichar (din SUA) si Bruno Soares (Brazilia), cap de serie numarul 2.

De partea cealalta, Mihaela Buzarnescu va face echipa cu austriacul Oliver Marach. Ei ii vor intalni in primul tur pe favoritii numarul 4, cuplul alcatuit din Bethanie Mattek-Sands si Jamie Murray.
15:36 16 Jan
DUEL DE FOC in turul al treilea la Australian Open!

Maria Sharapova a trecut usor in turul al treilea la Australian Open, dupa ce a insvins-o pe Rebecca Peterson din Suedia in doua seturi, 6-2 6-1.

Astfel, in turul al treilea vom avea parte de un meci tare intre rusoaica si daneza Caroline Wozniacki.

Aceasta din urma a trecut in turul al doilea tot de o suedeza, Johanna Larsson, cu scorul de 6-1 6-3.
14:02 16 Jan
Surprizele continua in ziua a treia la Australian Open!

Patru favorite au fost eliminate in cea de-a treia zi de competitie la Openul australian.

Kiki Bertens, Lesia Tsurenko, Anett Kontaveit si Donna Vekic au parasit primul turneu de Grand Slam al anului inca din turul al doilea.

Lesia Tsurenko (favorita 24) - Amanda Anisimova - 0-6 2-6
Anett Kontaveit (favorita 20) - Aliaksandra Sasnovick - 3-6 3-6
Anastasia Pavlyuchenkova - Kiki Bertens (favorita 9) - 3-6 6-3 6-3
Donna Vekic (favorita 29) - Kimberly Birrell - 4-6 6-4 1-6

12:14 16 Jan

Simona Halep a iesit la o plimbare prin Melbourne in ziua de dinaintea meciului din turul secund la Australian Open.

11:53 16 Jan
Naomi Osaka a recunoscut la Australian Open ca a fi lider mondial nu este o prioritate pentru ea: "Sunt constienta ca toata lumea spune ca oricine din top 10 WTA poate ajunge numarul 1 in acest moment. Dar, pentru mine, chiar nu este obiectivul meu. Vreau doar sa joc bine la acest turneu si voi vedea dupa clasamentul. Sincer, clasamentul nu a fost niciodata o preocupare pentru mine".
11:36 16 Jan