Eva ii impaca pe englezi si argentinieni: cate un gol pentru fiecare!

Data publicarii: Marti 18 Septembrie 2007, 18:21
Data actualizarii: Marti 18 Septembrie 2007, 18:21
O EVA-NGHELIE PENTRU FIECARE

Anglia a jucat cu Argentina in ultimul ei meci in Grupa A a Campionatului Mondial de Fotbal Feminin si avea nevoie de o victorie la minim doua goluri diferenta pentru a fi sigura de calificarea in sferturi. Englezoaicele au primit o mana de ajutor chiar de la o argentinianca: in minutul 9, centrarea lui Casey Stoner a fost reluata in propria poarta de Eva Gonzalez. Un minut mai tarziu, diferenta de doua goluri de care avea nevoie Anglia a fost realizata cu ajutorul lui Jill Scott, care a inscris cu un sut de la distanta.

Avantajul jucatoarelor din Albion avea sa se mareasca in debutul reprizei a doua: Catalina Perez a faultat in careu si a vazut cartonasul rosu, iar penalty-ul a fost transformat de Fara Williams. In minutul 60 Eva Gonzalez a nimerit poarta care trebuie de aceasta data si a reusit gol de onoare, singurul al argentinencelor la acest turneu. Dupa numai 4 minute Anglia a marcat din nou prin Kelly Smith si a facut 4-1. Tot Kelly Smith a marcat si in minutul 77, reusind dubla. In ultimul minut de joc englezoaicele au mai obtinut un penalty si Vicky Exley a stabilit scorul final: Anglia a zdrobit Argentina cu 6-1 si merge in sferturi.