VIDEO EXCLUSIV Cursa perfectă! Bianca Costea, aur la 50 m liber la CM de juniori după un finiș uluitor

Data publicarii: Luni 05 Septembrie 2022, 03:37
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2022, 10:27

Sportiva antrenată de Eduard Câșlaru a cucerit a opta medalie pentru România la CM juniori de la Lima, competiție transmisă în România de VOYO.

Ultima reuniune a CM de la Lima a fost una perfectă pentru români. După aurul luat de David Popovici la 100 m liber și bronzul cucerit de Vlad Stancu la 1.500 m liber, Bianca Costea a înotat senzațional în finala de la 50 m liber.

Bianca Costea a cucerit AUR în proba de 50 m liber

Sportiva tricoloră a intrat în ultima finală pentru România luni dimineața și a adus a patra mealie de aur pentru delegația României la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

În finala probei de 50 m liber feminin, Bianca Costea a făcut o cursă formidabilă și a blocat prima cronomentrul. Startul nu a fost cel mai bun însă a revenit uluitor și a încheiat cu 25,35, după ce la 25 de metri se clasa pe 3 și a recuperat de o manieră fantastică.

Sportiva pregătită de Adrian Rădulescu a fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis (25,53) și Matilde Biagotti (25,60).

Bianca a adus astfel a opta medalie pentru România la CM de juniori din Lima.