Tanku' de cursă lungă. Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 1.500 m liber a CM juniori de la Lima

Vlad Stancu CM de la Lima Vlad Stancu bronz Sporturi
Data publicarii: Luni 05 Septembrie 2022, 03:16
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2022, 03:19

Sportivul de la Steaua a luat a treia medalie la CM de înot pentru juniori transmis ÎN DIRECT de VOYO.

• Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz în proba de 1.500 m liber

Sportivul de la CSA Steaua și-a rezervat excelent resursele de energie într-o probă extrem de grea și a adus României o nouă medalie, chiar în ultima reunioune de la Lima.

În finala probei de 1.500 m liber de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, sportivul pregătit de Iulia Becheru a cucerit medalia de bronz, după ce a acoperit distanța după o tactică excelentă. S-a distanțat de la început în plutonul fruntaș de trei sportvi, a stat la cutie, pe locul al treilea și și-a dozat resursele de energie astfel încât să nu piardă contactul cu cei doi înotători aflați la timonă.

Timpul lui Vlad Stancu din finală a fost de 15:17,97. A fost  a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber și bronzul de la 800 m liber.