Cătălin Chirilă, medaliat cu aur la Cupa Mondială

catalin chirila Cupa Mondială de kaiac-canoe kaiac-canoe Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 12 Mai 2023, 20:20
Data actualizarii: Vineri 12 Mai 2023, 20:25

Cătălin Chirilă, medaliat cu aur în Ungaria.

Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în finala probei de canoe simplu pe 500 metri, vineri, la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged (Ungaria).

Chirilă, vicecampion mondial şi medaliat cu bronz la Europene în proba de 500 metri, a fost cronometrat cu timpul de 1 min 50 sec 72/100, fiind urmat de moldoveanul Serghei Tarnovschi, la 1 sec 58/100, şi de francezul Loic Leonard, la 3 sec 57/100. Chirilă câştigase semifinala a doua cu cel mai bun timp (1:52.49).

Nouă sportivi români la Mondialele din Ungaria

Cătălin Chirilă s-a calificat şi în finala de la canoe simplu pe 1.00 metri, în care este campion european şi mondial, după ce a câştigat semifinala a treia, cu timpul de 4 min 01 sec 42/100, urmat de chinezul Bowen Ji, la 1 sec 08.

În proba feminină de kaiac simplu pe 500 metri, românca de origine ucraineană Olena Hryhorieva s-a clasat pe locul 7 în semifinale B3 (2:13.07). La 1.000 m, Hryhorieva s-a clasat pe patru (4:46.53) în prima semifinală.

La canoe-2 masculin pe 1.000 metri, fraţii Adrian şi Victor Stepan s-au clasat pe locul 6 în prima semifinală (3:58.28).

România participă cu 9 sportivi la Cupa Mondială de la Szeged, două fete şi şapte băieţi, potrivit Agerpres.