Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu s-au calificat în sferturile de finală la dublu mixt de la Jocurile Europene
![Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu s-au calificat în sferturile de finală la dublu mixt de la Jocurile Europene Bernadette Szocs Jocurile Europene de la Cracovia Ovidiu Ionescu Tenis De Masa](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/06/24/image_galleries/784775/bernadette-szocs-si-ovidiu-ionescu-s-au-calificat-in-sferturile-de-finala-la-dublu-mixt-de-la-jocurile_1_size6.jpg)
În această perioadă se desfășoară Jocurile Europene de la Cracovia.
Jucătorii români de tenis de masă Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu s-au calificat, vineri, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt, la Jocurile Europene de la Cracovia - Malopolska (Polonia), după 3-2 (11-7, 11-5, 5-11, 9-11, 11-4) cu slovenii Katarina Strazar/Deni Kozul.
Sâmbătă, în sferturi, Szocs şi Ionescu vor înfrunta cuplul austriac Robert Gardos/Sofia Polcanova.
Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au câştigat argintul în proba de dublu mixt la Jocurile Europene din 2019, de la Minsk.
La simplu masculin, Ovidiu Ionescu s-a calificat în turul al treilea după 4-0 (11-1, 11-6, 11-9, 11-6) cu luxemburghezul Luka Mladenovic. Sâmbătă, în şaisprezecimi, Ionescu va primi replica slovenului Darko Jorgic.
Andrei Eduard Ionescu s-a calificat şi el în şaisprezecimi, după 4-0 (11-9, 11-6, 11-8, 11-4) cu sârbul Zsolt Peto şi îl va întâlni sâmbătă pe spaniolul Alvaro Robles Martinez.
România participă la Jocurile Europene de la Cracovia Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.
AGERPRES
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News