Set după set, cu Bernadette! Szocs a obținut o victorie mare la CM de tenis de masă din Africa de Sud

Bernadette Szocs Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 20 Mai 2023, 22:50
Data actualizarii: Sambata 20 Mai 2023, 23:07

Campionatul Mondial Individual de tenis de masă are loc la Durban, în Africa de Sud.

Bernadette Szocs a dominat în primul meci de simplu jucat la Campionatul Mondial Individual și a avansat, alături de Elizabeta Samara, printre primele 64 de jucătoare ale competiției din Durban!

La debut, Bernie a câștigat la toate capitolele jocul contra suedezei Christina Kallberg, în fața căreia a început în forță, cu 2-0 la seturi, ca mai apoi să încheie întâlnirea fără speranțe pentru adversară, scor 4-1 (13-11, 11-8, 8-11, 11-1, 11-5).

Într-un meci anterior disputat pe tabloul de simplu masculin, Darius Movileanu a fost eliminat de Kristian Karlsson (Suedia).

Lotul României la CM de tenis de masă

Simplu feminin: Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Adina Diaconu, Andreea Dragoman

Dublu masculin: Ovidiu Ionescu/Alvaro Robles (Spania), Darius Movileanu/Eduard Ionescu

Dublu feminin: Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (Austria), Andreea Dragoman/Elizabeta Samara, Adina Diaconu/Maria Xiao (Spania)

Dublu mixt: Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs, Cristian Pletea/Adina Diaconu

Antrenori: Viorel Filimon, Mihaela Șteff, Andrei Filimon, Ionuț Seni

Kinetoterapeuți: Adrian Mîrza, Petruț Ghiță

Psiholog: Mioara Șincan

Doctor: Costin Dumitru