Bernadette Szocs Tenis De Masa WTT Champions Frankfurt 2023 Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 10:23
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 10:36

Jucătoarea de tenis de masă a avut un parcurs excelent la puternicul turneu din Germania.

Sportiva legitimată la CSA Steaua București a fost învinsă în sferturi de japoneze Hina Hayata, ocupanta locului 4 mondial, scor 2-3 (11-5, 7-11, 11-6, 9-11, 9-11), însă evoluția sa per total la puternicul turneu din Germania rămâne una foarte bună, mai ales la finele unui an în care a avut un program încărcat.

Bernadette Szocs a răpus la Frankfurt campioana olimpică

După ce a eliminat-o pe campioana olimpică, Bernadette Szocs (locul 12 mondial) a furnizat un nou meci cu un nivel ridicat de joc, în care a fost la doar câteva puncte de victorie contra medaliatei cu bronz mondial, Hina Hayata.

• Bernadette Szocs

Tenace în schimburile lungi, încrezătoare și cu un serviciu care a incomodat-o pe jucătoarea din Japonia, campioana Jocurilor Europene s-ar fi putut califica în semifinale încă din al patrulea set, când a condus cu 9-6.

Iar setul decisiv a fost la fel de spectaculos, cu Bernadette Szocs și Hina Hayata care au mers de la egal la egal spre finalul unui meci care i-a aparținut adversarei de această dată, după ce tricolora a reușit să salveze o minge de meci, scor 2-3 (11-5, 7-11, 11-6, 9-11, 9-11)

Bernadette Szocs s-a calificat printre primele opt jucătoare ale competiției din Germania, după ce le-a eliminat pe: Chen Meng (China, locul 2 mondial) 3-2 (4-11, 11-8, 13-11, 5-11, 12-10) și Annett Kaufmann (Germania, locul 55 mondial) 3-0 (11-5, 12-10, 11-4).