Atât de aproape! Ce a făcut Gabriel Burtănete în finala de la sărituri de la Campionatele Mondiale de gimnastică

Gabriel Burtanete Artur Davtyan Campionatele Mondiale de gimnastica Carlos Edriel Yulo Igor Radivilov Sporturi
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 08:17
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 08:19

Sportivul român concurase anterior și în finala de la individual compus la competiția desfășurată la Liverpool.

Gimnastul Gabriel Burtănete s-a clasat, duminică, pe locul 4, în finală la sărituri, la Campionatele Mondiale de la Liverpool. România a încheiat fără medalie participarea la Mondiale.

Gabriel Burtănete, al treilea în calificări, al patrulea în finală

Gabriel Burtănete a fost notat cu 14.666 la prima săritură şi cu 14.400 la cea de-a doua, pentru o medie de 14.533 puncte, cu care s-a clasat pe locul 4.

În calificări a avut a treia notă la sărituri (14.633).

Podiumul de la sărituri: Davtyan, Yulo, Radivilov

Medalia de aur a revenit sportivului Artur Davtyan (Armenia, 15.050 puncte), urmat pe podium de Carlos Edriel Yulo (Filipine, 14.950) şi de Igor Radivilov (Ucraina, 14.733).

Gabriel Burtănete a evoluat şi în finală la individual-compus, în care s-a clasat pe locul 23. România a mai avut reprezentare în finale doar la feminin individual-compus, prin Ana Bărbosu (locul 20).

La cea de-a 51-a ediţie a Campionatelor Mondiale, care s-au încheiat duminică, s-au înscris peste 400 de sportivi în M&S Bank Arena din Liverpool.