Andrei Muntean, argint la Cupa Mondială de la Koper. România nu a avut reprezentante la feminin!

Andrei Muntean Andrei Muntean - medalie de argint Cupa Mondiala gimnastica Sporturi
Data publicarii: Duminica 19 Iunie 2022, 18:41
Data actualizarii: Duminica 19 Iunie 2022, 18:50

Gimnastul Andrei Muntean a obţinut, duminică, medalia de argint în finală la paralele, la Cupa Mondială Challenge de la Koper.

Andrei Muntean a fost notat 14.250, cu care a obţinut medalia de argint, după sportivul din Ucraina, Petro Pahniuk (14.400). În finală la sărituri, Gabriel Burtanete s-a clasat pe locul 5 (medie 14.425), iar fratele lui, Robert, a fost pe locul 8 (13.700).

În prima finală în care s-au calificat, la inele, Andrei Muntean s-a clasat pe locul 5 (13.400), iar Gabriel Burtanete pe locul 6 (12.400). Andrei Muntean a revenit în competiţii la un an de la Campionatul European de la Basel.

La feminin, România nu a avut reprezentare la etapa FIG World Challenge Cup de la Koper. Koper este a treia din cele şase competiţii organizate de FIG, la finalul cărora se vor decide câştigătorii din seria 2022 FIG World Challenge Cup.

După concursul din Slovenia, etapele de Cupă Mondială Challenge continuă la Paris (Franţa, 24-25 septembrie), Szombathely (Ungaria, 30 septembrie-2 octombrie) şi Mersin (Turcia, 7-9 octombrie). News.ro