NEWS ALERT David Popovici, cursă fenomenală! A cucerit aurul la 200 m liber, la primul Mondial de seniori din carieră. Reacția sportivului în vârstă de 17 ani

david popovici Budapesta CM de natație robert glinta Sporturi
Data publicarii: Luni 20 Iunie 2022, 18:59
Data actualizarii: Luni 20 Iunie 2022, 20:04

David Popovici a adus luni a treia medalie de aur pentru România la o ediție a Mondialelor de natație, după cele cucerite de Tamara Costache și Diana Mocanu.

Sportivul în vârstă de 17 ani a devenit astfel primul băiat român câștigător al unei medalii de aur la o ediție a CM.

David Popovici a devenit campion mondial la 200 m liber din cadrul competiției de la Budapesta. Elevul lui Adrian Rădulescu a făcut o cursă entuziasmantă în Ungaria, luni seara, și și-a valorificat statutul de favorit.

Bucureșteanul de la CS Dinamo a terminat cursa cu timpul de 1:43,21, prin care și-a corectat recordul mondial de juniori stabilit duminică, în semifinale.

Pe locul secund s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang(1:44,47), iar pe poziția a treia a terminat britanicul Tom Dean (1:44,98).

„Sunt obosit. A fost grozav, concurența a fost foarte rapidă. M-a împins de la spate că oamenii care mă iubesc s-au uitat la tine și că oamenii de acasă cred în mine.

Sunt obosit ca naiba, dar o să încep recuperarea. Dacă treaba merge bine, ne vom vedea și la 100m”, a declarat David Popovici la finalul cursei de 200m liber.

Marţi dimineaţa, 21 iunie, sportivul român va intra în competiţie în seriile de la 100 m liber (seria a zecea, culoarul 4). Cursa lui este programată la ora 10:30, ora României!

David Popovici este primul medaliat şi cel dintâi campion mondial de seniori al României, într-o probă masculină, şi al treilea sportiv care cucereşte medalia de aur pentru ţara noastră, după Tamara Costache (aur la 50 m liber, la Madrid 1986) şi Diana Mocanu (aur la 200 m spate, la Fukuoka 2001).

--------------------------------------

Start în cursa de la 200 m liber!

UPDATE, 19:00 Sportivii din finala de la 200 m liber așteaptă să intre în bazin

UPDATE, 18:00

David Popovici va concura în finala de la 200 m liber pe culoarul numărul 4, unul foarte bun, după ce a acces în finală cu cel mai bun timp al penultimului act.

Kieran Smit (SUA)

UPDATE Robert Glință s-a calificat în finala probei de 100 m spate, la Campionatul Mondial de la Budapesta.

Piteșteanul s-a calificat duminică în finala probei de 100 m spate. Înotând în semifinala a doua, Robert  a încheiat cursa cu timpul de 53.00 și și-a câștigat astfel locul în ultimul act al probei de 100 m spate!

Finala este programată azi, de la ora 20:00, ora României.

Glință (ROU) – 53,00

UPDATE În finala de la 200 m liber, David Popovici s-a calificat duminică în finala probei de 200 m liber într-o manieră entuziasmantă.

David a câștigat semifinala a doua cu timpul de 1:44,40, ceea ce reprezintă cel mai bun timp din penultimul act al probei de 200 m, dar și un nou record mondial de juniori!

Finala are loc luni, de la 19:02.

Știrea inițială

Înotătorii români Robert Glinţă şi David Popovici s-au calificat, duminică, în semifinalele probelor de 100 m spate, respectiv 200 m liber, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta.

Robert Glinţă a concurat în seria a şasea la 100 m spate şi a fost cronometrat cu timpul de 53 sec 86/100, al 13-lea din serii. El va evolua în prima (ora 19:18) sau a doua semifinală (ora 19:23).

La prima sa participare la un Campionat Mondial de seniori în bazin olimpic, David Popovici a reuşit la 200 m liber cel mai bun timp din serii, 1 min 45 sec 18/100, fiind cu 61/100 mai rapid decât următorul clasat, sud-coreeanul Sunwoo Hwang.

Semifinalele sunt programate azi, de la ora 20:14 şi 20:20.

• În probele de înot de la Campionatul Mondial de natație România e reprezentată de Robert Glință și David Popovici.