Xavi pune tunurile pe arbitrii din La Liga: "Am vorbit cu tușierul, mi-a spus că a influențat faza"

xavi fc barcelona Rayo Vallecano Spania Xavi, antrenor FC Barcelona/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 09:26
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 09:48

FC Barcelona nu a reuşit decât o remiză, scor 1-1, în deplasare cu Rayo Vallecano, în etapa a 14-a din La Liga.

Cu fundaşul român Andrei Raţiu intrat spre finalul partidei în locul lui Unai Lopez care a marcat pentru gazde în minutul 39, Rayo a fost în avantaj până în minutul 82, când autogolul lui Florian Lejeune a decis rezultatul final.

Catalanii, cu 31 de puncte, se află pe locul patru, la egalitate de puncte cu Atletico Madrid, care are un meci mai puțin disputat, în timp ce Rayo este pe poziția a noua, cu 19 puncte.

Xavi, nemulțumit de anumite decizii ale arbitrilor

La finalul partidei, tehnicianul catalanilor s-a declarat nemulțumit de arbitrajul din partida cu Rayo Vallecano, explicând că validarea golului gazdelor a fost greșită.

Xavi consideră că golul lui Rayo trebuia anulat, pentru o poziție de offsaid la Oscar Valentin, către care s-a dus centrarea, însă care nu a jucat mingea.

Antrenorul a declarat că inclusiv arbitrul de la linie i-a transmis că jucătorul lui Vayo a influențat faza, motiv pentru care golul nu trebuia validat.

"Am vorbit cu tușierul, mi-a spus că el crede că a influențat faza, dar, în final, golul a fost validat. Din punctul meu de vedere, e clar că a influnețat faza. Dacă nu avea un fotbalist în spatele său, Balde nu ar fi respins, lăsa mingea să treacă.

Am avut și un penalty la Raphinha. E un penalty clar, nu există scuze. A trebuit să alergăm după egalare, pentru că am făcut un joc slab în prima repriză.

Trebuie să jucăm așa cum am făcut-o în partea a doua", a spus Xavi, potrivit Marca.