ADIO Aguirre! Vezi cine este noul antrenor al lui Kun Aguero la Atletico!

Abel Resino Atletico Madrid Javier Aguirre Kun Aguero Spania
Data publicarii: Marti 03 Februarie 2009, 13:02
Data actualizarii: Marti 03 Februarie 2009, 15:39
Abel Resino este noul antrenor al lui Atletico Madrid, in locul ramas vacant dupa demiterea, luni, a lui Javier Aguirre.

"Abel Resino devine noul tehnician al echipei pana la finalul actualului sezon", se precizeaza intr-un comunicat aparut pe site-ul oficial a clubului Atletico.

Resino, fost goalkeeper al formatiei madrilene, a pregatit pana in prezent echipa din liga secunda Castellon. Tehnicianul in varsta de 49 de ani a fost secundul lui Cesar Ferrando, antrenorul formatiei Atletico din sezonul 2004-2005.

Javier Aguirre, anuntase, luni, intr-o declaratie data postului de radio Cadena Sur, ca a fost destituit de la conducerea tehnica a echipei madrilene si ca va fi inlocuit de fostul portar Abel Resino.

Atletico Madrid se afla in prezent pe locul sapte in Primera Division si a fost eliminata in optimile de finala ale Cupei Spaniei de FC Barcelona. Totusi, gruparea de pe arena Vicente Calderon este calificata pentru optimile de finala ale Ligii Campionilor, unde o va intalni pe FC Porto.

Abel Resino detine recordul pentru cele mai minute fara gol primit: 1275.