"Suntem devastați". Reacția lui Carlo Ancelotti după înfrângerea suferită de Real Madrid

Carlo Ancelotti Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 18:39
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 18:49

Real Madrid trece printr-o perioadă nefastă în campionat, cu două înfrângeri și un egal în ultimele cinci etape.

În etapa 20 din La Liga, Real Madrid a fost învinsă, în deplasare cu Mallorca. Real Madrid, fără jucători de bază precum Karim Benzema, Militao, Eden Hazard şi Thibaut Courtois, accidentaţi, a pierdut meciul din deplasare cu Mallorca, cu 0-1, duminică în etapa a 20-a din La Liga, lăsând Barcelonei posibilitatea să-şi mărească la opt puncte avansul în fruntea clasamentului.

Madrilenii au fost conduşi încă din minutul 13 după un autogol înscris de Nacho Fernandez, care a deviat o centrare în propria sa poartă, şu au ratat apoi un penalty prin Marco Asensio în minutul 59.

Ce a declarat Carlo Ancelotti după Mallorca - Real Madrid 1-0

Tehnicianul galacticilor s-a arătat dezamăgit după înfrângerea suferită, dar a mărturisit că lupta pentru titlu de campioană încă nu s-a încheiat.

"Suntem devastați. Golul primit repede și penalty-ul ratat ne-au demoralizat total și au decis rezultatul final al partidei. Trebuie să ne concentrăm acum pe Campionatul Mondial al Cluburilor. Suntem nerăbdători.

Dacă am greșit primul 11? Nu am putut să-l joc pe Toni Kroos pentru că nu era sută la sută, iar Luka Modric avea nevoie de odihnă. O să luptăm pentru titlu până la final. Nu s-a terminat încă. Mai sunt destule meciuri.

L-am pus pe Asensio să bată penalty-ul și nu pe Rodrygo pentru că am considerat că ratarea de la Cupa Mondială încă îl afectează. Benzema și Modric sunt primii doi, după decid în funcție de cine joacă", a declarat Ancelotti